Autor: Editor webu Čas publikování: 2025-12-18 Původ: místo
V moderních průmyslových systémech se monitorování stavu a predikce poruch mechanického zařízení staly kritickými pro zajištění bezpečnosti výroby a zlepšení provozní efektivity. Zejména rotační stroje, jako jsou turbíny, kompresory a generátory, mají vibrační charakteristiky, které přímo odrážejí provozní stav zařízení. Technologie monitorování vibrací detekuje a analyzuje signály mechanických vibrací, aby identifikovala včasné známky nevyváženosti, nesouososti, opotřebení ložisek, závad převodů a dalších problémů, čímž předchází katastrofickým poruchám a umožňuje prediktivní údržbu.
Mezi různými technologiemi snímačů vibrací se piezoelektrické akcelerometry staly nejpoužívanějším snímacím zařízením v průmyslovém monitorování vibrací díky svým jedinečným výkonnostním výhodám. Švýcarská společnost Vibro-Meter SA jako specializovaný technický poskytovatel v této oblasti nabízí piezoelektrické akcelerometry řady CA XXX a CE XXX. Tyto systémy, známé pro svou vysokou spolehlivost, přizpůsobivost širokému teplotnímu rozsahu a vhodnost pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu, jsou široce používány v kritických globálních průmyslových odvětvích, jako je energetika, chemikálie, letectví a námořní doprava.
Na základě 'Příručky pro piezoelektrické akcelerometry řady CA XXX/CE XXX' (vydání 4) vydané společností Vibro-Meter tento článek systematicky analyzuje technické principy, klasifikaci modelů, instalační specifikace, bezpečnostní požadavky a aplikační postupy této produktové řady. Cílem je poskytnout komplexní a hloubkové technické reference pro inženýrský a technický personál, podporující optimální návrh a spolehlivý provoz systémů monitorování vibrací průmyslových zařízení.
Základním fyzikálním základem piezoelektrického akcelerometru je piezoelektrický jev – fyzikální jev, kdy určité krystalické materiály (jako je křemen nebo keramika) generují elektrický náboj, když jsou vystaveny mechanickému namáhání. Akcelerometry Vibro-Meter využívají buď kompresní, nebo smykové konstrukční návrhy, které přesně spojují piezoelektrické krystalové prvky se setrvačnou hmotou. Když snímač vibruje s měřeným objektem, setrvačná hmota aplikuje periodické napětí na piezoelektrický krystal, čímž se generuje nabíjecí signál úměrný zrychlení.
Jak je znázorněno na obrázcích manuálu 1-4 a 1-5, ve struktuře kompresního typu jsou krystalové buňky vystaveny tlakové síle podél citlivé osy, zatímco ve struktuře střihového typu jsou vystaveny střižné síle. Obě struktury mají své výhody: kompresní typy typicky nabízejí vyšší tuhost a rezonanční frekvenci, vhodné pro vysokofrekvenční měření; smykové typy jsou méně citlivé na základní deformaci a kolísání teploty a poskytují lepší přizpůsobivost prostředí.
Frekvenční rozsah odezvy piezoelektrických akcelerometrů je typicky od 3 Hz do více než 20 kHz a pokrývá frekvenční charakteristiky vibrací většiny průmyslových rotačních strojů. Rozsah jejich provozních teplot může být až -196 °C až +620 °C, což je vlastnost, která jim umožňuje spolehlivě pracovat v prostředí s extrémními teplotami, jako jsou například zdroje tepla v plynových turbínách nebo na kryogenních čerpacích zařízeních.
Vibro-Meter kategorizuje své piezoelektrické akcelerometrové systémy do tří hlavních tříd založených na metodě integrace elektroniky pro úpravu signálu se snímací hlavou:
1.2.1 Akcelerometry se samostatným elektronickým kondicionérem (řada CA)
Tyto akcelerometry (např. CA 134, CA 135, CA 136, CA 201, CA 216, CA 902, CA 905) obsahují typicky pouze piezoelektrický snímací prvek proporcionálního signálu nabití na výstup asenzoru. pC/g). Nabíjecí signál je přenášen přes vyhrazený nízkošumový kabel do samostatného převodníku náboje (např. řady IPC XXX), kde je převeden na proudově modulovaný signál. Hlavní výhodou této konstrukce je, že snímací hlava odolá prostředí s velmi vysokou nebo velmi nízkou teplotou (od -54 °C do +620 °C, v závislosti na konkrétním modelu), díky čemuž je vhodná pro místa měření blízko zdrojů tepla nebo chladu.
1.2.2 Akcelerometry s připojeným elektronickým kondicionérem (řada CE 134/136)
Tyto akcelerometry mají elektronický kondicionér jako samostatný modul připojený ke konci kabelu snímací hlavy (není integrován do stejného pouzdra). Nabíjecí signál je převeden na proudově modulovaný signál v připojeném kondicionéru. Tato konstrukce vyvažuje teplotní adaptabilitu a zjednodušení systému: snímací hlava může pracovat v prostředích od -70 °C do +350 °C (CE 134) nebo -54 °C až +260 °C (CE 136), zatímco elektronický kondicionér pracuje mezi -30 °C a +100 °C.
1.2.3 Akcelerometry s vestavěným elektronickým kondicionérem (řada CE 310)
Tyto akcelerometry mají elektronický obvod kondicionování plně integrovaný v krytu snímací hlavy, přímo vydávají proudově modulovaný signál a eliminují potřebu externího převodníku náboje. Nabízejí nejkompaktnější konstrukci a nejjednodušší instalaci, ale jejich rozsah provozních teplot je omezen vnitřní elektronikou: -30°C až +150°C pro standardní verzi a -30°C až +100°C pro nevýbušnou verzi.
Manuál Obrázky 1-1 až 1-3 poskytují podrobné pokyny pro výběr, zobrazující rozsahy provozních teplot a charakteristiky frekvenční odezvy různých modelů. Výběr vyžaduje komplexní zvážení:
Teplota bodu měření: Teplotní odolnost se mezi modely výrazně liší. Například CA 905 vydrží až 620 °C, zatímco standardní CE 310 je omezena na 150 °C.
Frekvenční rozsah vibrací: Všechny piezoelektrické akcelerometry pokrývají základní rozsah 3 Hz - 20 kHz, ale různé modely mají variace v rezonanční frekvenci a lineárních intervalech odezvy.
Podmínky prostředí: Přítomnost potenciálně výbušné atmosféry (vyžadující verze Ex i), vlhkost, korozivní účinky atd.
Omezení místa instalace: Zabudovaný typ je nejkompaktnější; samostatný typ vyžaduje další prostor pro měnič náboje.
Přenosová vzdálenost signálu: Proudově modulované signály (na principu 4-20 mA) lze přenášet na vzdálenost 1000 metrů bez výrazného zkreslení, díky čemuž jsou ideální pro velké průmyslové areály.
Řetězec měření vibrací Vibro-Meter je kompletní systém pro získávání, úpravu, přenos a zpracování signálu, který se obvykle skládá z následujících komponent:
Snímací hlava akcelerometru: Převádí mechanické vibrace na surový signál nabíjení.
Připojovací kabel: Nízkošumový koaxiální kabel; některé modely jsou dodávány s opleteným pláštěm z nerezové oceli (typ BOA) pro mechanickou ochranu.
Kondicionér signálu:
Charge Converter (IPC XXX): Převádí nabíjecí signál na proudově modulovaný signál.
Nebo Incorporated/Attached Conditioning Circuit: Provádí přímou konverzi signálu.
Přenosový kabel: Dvoužilový stíněný kabel (řada K 2XX) pro přenos proudově modulovaného signálu.
Galvanic Separation Unit (GSI XXX): Eliminuje rušení zemní smyčky, poskytuje bezpečné napájení přední části a převádí proudový signál na napěťový signál.
Systém elektronického zpracování: Jako například monitorovací systémy MMS Vibro-Meter nebo VM 600 pro analýzu signálu, alarmy a nahrávání.
Surový výstup piezoelektrického akcelerometru je vysokoimpedanční nabíjecí signál, vysoce citlivý na kapacitu kabelu, elektromagnetické rušení a zemní smyčky. Systém Vibro-Meter řeší tyto problémy prostřednictvím dvoufázové konverze:
První fáze: Převod náboje na proud
Provádí se v konvertoru náboje (IPC) nebo zabudovaném kondicionéru.
Využívá proudovou modulační technologii (podobná principu vysílače 4-20mA).
Konverzní poměr je typicky 4 mA, což odpovídá 0 g a 20 mA plnému zrychlení.
Druhá fáze: Převod proudu na napětí
Provádí se v jednotce Galvanic Separation Unit (GSI).
Poskytuje také dvouvodičové napájení smyčky (obvykle 24 V DC).
Vydává napěťový signál, který lze přímo připojit k PLC, DCS nebo vyhrazeným monitorovacím systémům.
Výhody této dvoufázové konverzní architektury:
Silná odolnost proti šumu: Proudové signály nejsou citlivé na elektromagnetické rušení.
Dlouhá přenosová vzdálenost: Může přesáhnout 1000 metrů bez výrazného zhoršení signálu.
Zjednodušené zapojení: Pro signál i napájení je potřeba pouze dvoužilový kabel.
Jiskrová bezpečnost: Vhodné pro prostředí s nebezpečím výbuchu (při použití s certifikovanými bariérami).
Kapitola 2 manuálu popisuje čtyři typické konfigurace:
2.3.1 Akcelerometr s konektorem + samostatný elektronický kondicionér
Vhodné pro modely jako CA 902, CA 905, CA 135 a určité verze CA 134/136. Akcelerometr má konektor 7/16'-27 UNS-2A a vyžaduje vyhrazený propojovací kabel. Převodník náboje je umístěn ve voděodolném polyesterovém pouzdře s kabelovými průchodkami zajišťujícími stupeň ochrany.
2.3.2 Akcelerometr s integrovaným kabelem + samostatný elektronický kondicionér
Vhodné pro modely jako CA 201, CA 216 a určité verze CA 134/136. Akcelerometr je z výroby připojen pomocí nízkošumového kabelu s pláštěm BOA, který se připojuje přímo k převodníku náboje. To zjednodušuje instalaci na místě a snižuje riziko selhání přípojného bodu.
2.3.3 Akcelerometr s připojeným elektronickým kondicionérem
Vhodné pro CE 134 a CE 136. Kondicionér je upevněn na konci kabelu a nelze jej oddělit od snímací hlavy. Kabel je k oběma pouzdrům přivařen, což zajišťuje mechanickou pevnost a utěsnění.
2.3.4 Akcelerometr s vestavěným elektronickým kondicionérem
Vhodné pro CE 310. Obvod kondicionování je plně integrován do snímací hlavy a pro připojení přenosového kabelu se používá spojovací skříňka (JB XXX). To nabízí nejkompaktnější konstrukci a nejjednodušší instalaci.
Výběr správného místa instalace je zásadní pro získání přesných údajů o vibracích. Manuál Obrázek 4-1 znázorňuje doporučené montážní body:
Co nejblíže k ložiskům: Ložiska jsou spojovacím bodem mezi rotorem a statorem, který nejlépe odráží stav vibrací stroje.
Na tuhých konstrukčních dílech: Vyhněte se montáži na kryty stroje nebo konstrukce s nedostatečnou tuhostí, protože tyto mohou vykazovat místní rezonance, které zesilují nebo zeslabují skutečné vibrace.
Přístupnost a bezpečnost: Vyvažte potřeby měření s pohodlím údržby a zajistěte bezpečnou instalaci a demontáž.
Faktory prostředí: Zvažte teplotu, korozi, elektromagnetické rušení atd.
Správná příprava povrchu je rozhodující pro přesnost měření:
Rovinnost povrchu: do 0,01 mm (obrázky manuálu 5-2, 6-2, 7-2).
Drsnost povrchu: Stupeň N7 nebo lepší.
Kolmost k citlivé ose: Montážní plocha by měla být kolmá k citlivé ose akcelerometru.
Čistota: Bez oleje, rzi, nátěrů atd.
Konkrétní kroky obrábění (jako příklad použijte CA 201):
Označte pozice pro čtyři závitové otvory na zvoleném místě.
Vyvrtejte čtyři otvory: průměr 4,8 mm, hloubka 20 mm.
Závity M6 vyvrtejte do hloubky 14 mm.
Připravte si šrouby s vnitřním šestihranem M6 x 35 a pružné podložky.
Na šrouby naneste zajišťovací lepidlo LOCTITE 241.
Utáhněte pomocí momentového klíče, maximálně 15 Nm.
Kapitola 3 manuálu systematicky analyzuje vliv různých montážních metod na frekvenční odezvu s odkazem na normu ISO 5348:
3.3.1 Montáž se závitem (optimální)
Použijte hodnoty točivého momentu doporučené výrobcem (obvykle 2-15 Nm, v závislosti na modelu).
Poskytuje nejširší efektivní frekvenční rozsah (až 30 kHz).
Minimální fázové zkreslení.
3.3.2 Lepicí montáž
Metylkyanoakrylátový cement: Maximálně 80°C, přijatelná frekvenční charakteristika.
Oboustranná lepicí páska: Maximálně 95°C, omezená frekvenční charakteristika, zvláště u silné pásky.
Film ze včelího vosku: Maximálně 40°C, vhodný pouze pro dočasná nízkofrekvenční měření.
3.3.3 Jiné způsoby dočasné montáže
Magnetická základna: Maximálně 150°C, výrazně omezená frekvenční odezva.
Ruční sonda: Vhodné pouze pro hrubé kontroly, frekvenční odezva klesne pod 2 kHz.
Obrázek 3-1 kvantitativně ukazuje chybu amplitudy a fázový posun způsobený různými způsoby montáže. Pro přesná měření a porovnání dat z více bodů jsou nezbytné konzistentní způsoby montáže.
Nesprávné vedení kabelů může způsobit šum a zkreslení signálu:
Minimální poloměr ohybu: Ne méně než 50 mm.
Rozteč upevnění: Použijte spony každých 100-200 mm.
Vyvarujte se namáhání: Kabel by měl vycházet z roviny vibrací, nikoli přímo ze snímače (obrázek 3-8).
Udržujte mimo dosah zdrojů rušení: Vyvarujte se vedení paralelně s vysokonapěťovými kabely nebo vysokofrekvenčním přenosovým vedením.
Mechanická ochrana: V místech náchylných k poškození použijte ohebnou trubku z nerezové oceli KS 106.
Převodník náboje (IPC):
Měl by být instalován na místě s minimálními nebo žádnými vibracemi.
Rozsah okolní teploty: -25°C až +70°C.
Obvykle se instaluje v průmyslovém krytu ABA 160 s krytím IP65.
Galvanická separační jednotka (GSI):
Rozsah okolní teploty: 0°C až +55°C.
Obvykle se instaluje na DIN lištu uvnitř skříně.
K dispozici je speciální montážní sada (držák, polohovací očko, upevňovací šroub M4).
Spojovací krabice (JB):
Rozsah okolní teploty: -20°C až +90°C.
Stupeň krytí IP65.
Používá se pro kabelové přechody u integrovaných akcelerometrů, jako je CE 310.
Správná elektrická připojení jsou klíčem k zajištění kvality signálu a spolehlivosti systému:
4.1.1 Obecné kroky připojení
Odizolujte kabel podle potřeby (obvykle 4-6 mm).
Veďte kabel přes kabelovou průchodku do krytu.
Připojte k příslušné svorkovnici.
Nainstalujte pojistný kroužek Ø8, abyste zabránili sklouznutí kabelu.
Utáhněte kabelovou průchodku, abyste zajistili utěsnění.
4.1.2 Podrobnosti o instalaci kabelové průchodky (obrázky 5-12, 7-11)
Odšroubujte prvek 1 proti směru hodinových ručiček (nevyjímejte prvek 5 z pouzdra).
Vytáhněte prvky 2 a 3 (ty se přizpůsobí různým průměrům kabelů).
Protáhněte kabel skrz prvky.
Znovu namontujte a utáhněte součásti ucpávky.
Zkontrolujte, zda je kabel bezpečně uchycen, aby bylo zajištěno vodotěsné utěsnění.
Správné stínění a uzemnění jsou zásadní pro zabránění elektromagnetickému rušení:
Připojení stínění na konci senzoru:
Stínění kabelu by mělo být připojeno ke krytu snímače na konci snímače.
U izolovaných snímačů musí být zapojen krátký vodič mezi zápornou (-) svorku a svorku stínění uvnitř spojovací krabice nebo konektoru (obrázky 6-10, 7-10).
Ošetření stínění přenosového kabelu:
Stínění není připojeno na konci jednotky Galvanic Separation Unit (GSI).
Tím se zabrání vytváření zemních smyček.
Architektura uzemnění systému:
Dodržujte princip jednobodového uzemnění.
Galvanická separační jednotka zajišťuje izolaci mezi signálovým uzemněním a uzemněním skříně.
Průmyslová pouzdra by měla být spolehlivě uzemněna pomocí montážních šroubů.
U modelů s konektory (např. CG 134) vyžaduje montáž zvláštní pozornost:
Demontujte sestavu konektoru.
Připájejte vodiče kabelu k odpovídajícím kolíkům (A, B, C) podle obrázku 6-9.
Připájejte propojovací vodič mezi kolíky B a C (pro odstranění svodového proudu a rušení zemní smyčky, když je snímač správně uzemněn).
Naneste na závity zajišťovací lepidlo LOCTITE 241.
Znovu namontujte konektor a ujistěte se, že kabel není zkroucený.
Vložte do protikusu a utáhněte momentem 7-11 Nm.
Odizolujte vodiče přenosového kabelu a zalisujte svorky AMP Faston 6.3.
Vložte do odpovídajících svorek na GSI (obrázky 5-13, 6-11, 7-12).
Připojte kabel na straně systému s podobně zalisovanými koncovkami.
Dodržujte značení polarity: typicky '+' pro kladný výkon, '-' pro signál/záporný výkon.
Výrobky Vibro-Meter prošly přísnou certifikací pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu, splňující požadavky evropské směrnice ATEX 94/9/EC. Příloha B příručky poskytuje kompletní certifikáty ES přezkoušení typu:
5.1.1 Typy ochrany pro jiskrovou bezpečnost
Úroveň 'ia': Vhodné pro zónu 0 (kde je výbušná atmosféra přítomna nepřetržitě nebo po dlouhou dobu).
Úroveň 'ib': Vhodné pro zónu 1 (kde se za normálního provozu příležitostně vyskytuje výbušná atmosféra).
5.1.2 Klasifikace skupin plynů
Skupina IIC: Představuje nejsnáze zapalovací plyny (např. vodík, acetylen).
Skupina IIB: Plyny se středním rizikem vznícení.
Skupina IIA: Obecné plyny nebezpečné vznícení.
5.1.3 Teplotní třída
T1 až T6: Označuje maximální povrchovou teplotu zařízení, přičemž T6 je nejpřísnější (≤85°C).
Různé komponenty mohou mít různé teplotní třídy v závislosti na jejich umístění a provozní teplotě.
Výrobky vhodné pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu mají speciální označení, která musí odpovídat certifikátu ES o přezkoušení typu:
Typický příklad značení:
VIBRO-METER SA
Typ: CA 134
Sériové číslo:...
Rok výroby:...
II 1G (Skupina zařízení: II=Netěžební, 1=Kategorie 1)
EEx ia IIC T6 až T1 (Typ ochrany: mj. Jiskrová bezpečnost, Skupina plynů IIC, Teplotní třída T6 až T1)
LCIE 02 ATEX 6110 X (číslo certifikátu)
Označení 'X' znamená, že zařízení podléhá zvláštním podmínkám pro bezpečné používání, které jsou podrobně uvedeny v části 'Schedule' certifikátu.
Jiskrově bezpečný systém se skládá ze tří částí a celá kombinace musí být certifikována jako kompatibilní:
Polní zařízení: Senzory, převodníky atd. instalované v nebezpečné oblasti.
Přidružené zařízení: Galvanické separační jednotky atd. instalované v bezpečné oblasti.
Připojovací kabel: Jeho parametry (kapacita, indukčnost) musí být v rámci povolených limitů systému.
Ověření kompatibility systému:
Parametry polního zařízení: Ui, Ii, Ci, Li.
Přidružené parametry přístroje: Uo, Io, Co, Lo.
Rozložené parametry kabelu (kapacita, indukčnost na jednotku délky).
Musí splňovat: Ui ≥ Uo, Ii ≥ Io, Ci + C kabel ≤ Co, Li + L kabel ≤ Lo.
Přizpůsobení zařízení: Lze připojit pouze k certifikovaným jiskrově bezpečným zařízením.
Řízení parametrů kabelu: Rozložená kapacita a indukčnost kabelu musí být zahrnuty do systémových výpočtů.
Uzemnění a vyrovnání potenciálů: Pouzdra musí být připojena k systému vyrovnání potenciálů.
Žádné neoprávněné úpravy: Jakákoli úprava bez písemného povolení výrobce ruší platnost certifikace a záruky.
Omezení údržby: Zařízení v nevýbušném provedení se nesmí opravovat na místě; musí být vrácen do autorizovaného servisního střediska.
Pokud není možná přímá montáž na obrobený povrch, použijí se speciální montážní čepy:
Čep TA 102 (obrázek 8-1):
Pro CA 201 a CE 310.
Umožňuje nastavení úhlu 30°.
Materiál z nerezové oceli, odolný vůči korozivnímu prostředí.
TA 104 Stud (obrázek 8-2):
Pro CA 134, CA 135, CA 136, CE 134 a CE 136.
Montážní úhel 90°.
Zlepšuje kvalitu montáže na nerovném povrchu.
TA 106 Stud (obrázek 8-3):
Navrženo speciálně pro CA 216.
Montážní úhel 92°.
Kompaktní design pro místa s omezeným prostorem.
6.2.1 Elektricky izolační podpěra (TA 101) (Obrázek 8-4)
Pro CA 201 a CE 310.
Obsahuje izolační průchodky a izolační desku.
Zabraňuje zemním smyčkám a elektrickému rušení.
Pro instalaci jsou zapotřebí izolační šrouby a podložky.
6.2.2 Tepelně izolační podpěra (TA 105) (Obrázek 8-5)
Pro CA 135, CA 136 a CE 136.
Maximální teplotní odolnost: 300°C.
5 mm silná izolační deska se třemi rovnoměrně rozmístěnými otvory.
Snižuje přenos tepla z horkého zařízení do senzoru.
Pletené pouzdro z nerezové oceli (BOA):
Poskytuje mechanickou ochranu a omezenou flexibilitu.
Odolné vůči teplu a korozi.
Předinstalované na modelech s integrovanými kabely.
Flexibilní vedení KS 106:
Pozinkovaná ocel nebo nerezový materiál.
Poskytuje dodatečnou mechanickou ochranu přenosových kabelů.
Zvláště užitečné v oblastech náchylných k nárazu nebo oděru.
Montážní klipy:
Pro kabely/trubky o průměru přibližně 8 mm.
Fixováno v rozestupech 100-200 mm.
Zabraňuje vibracím a tření kabelu.
Systémy piezoelektrických akcelerometrů Vibro-Meter jsou navrženy jako bezúdržbová zařízení, ale vhodné kontroly mohou prodloužit životnost:
7.1.1 Kontrolní seznam pravidelných kontrol
Vizuální kontrola: Zkontrolujte fyzické poškození, korozi.
Kontrola kabelu: Zkontrolujte integritu pláště, zabezpečení připojení.
Kontrola montáže: Zkontrolujte dotažení šroubů, zda nejsou uvolněné.
Kontrola signálu: Zkontrolujte základní šum, změny citlivosti.
7.1.2 Doporučení pro čištění
Otřete kryty měkkým hadříkem.
Vyhněte se korozivním čisticím prostředkům.
Pro konektory použijte speciální čistič elektronických kontaktů.
7.1.3 Zvláštní požadavky na zařízení v nevýbušném provedení
Jakákoli údržba musí splňovat požadavky certifikátu ES o přezkoušení typu.
Zařízení v nevýbušném provedení se nesmí upravovat nebo opravovat na místě.
Používejte pouze originální náhradní díly.
7.2.1 Běžné příznaky poruch a možné příčiny
| Příznak | Možná příčina | Kroky pro odstraňování problémů |
|---|---|---|
| Žádný výstup signálu | Porucha napájení | Zkontrolujte výkon GSI, proud smyčky. |
| Přerušení kabelu | Zkontrolujte kontinuitu, konektory. | |
| Porucha snímače | Vyměňte pro testování. | |
| Vysoký šum signálu | Špatné uzemnění | Zkontrolujte zemnící spojení, průchodnost stínění. |
| EMI | Vzdálenost od zdrojů rušení, zkontrolujte vedení kabelů. | |
| Triboelektrický šum kabelu | Kabel znovu zajistěte, vyhněte se tření. | |
| Drift signálu | Vliv teploty | Zkontrolujte, zda okolní teplota nepřekračuje limity. |
| Porucha snímače | Vyměňte pro testování. | |
| Znečištěný konektor | Vyčistěte kontakty konektoru. | |
| Změna citlivosti | Přetížení snímače | Zkontrolujte, zda vibrace nepřekračují rozsah měření. |
| Volná montáž | Znovu utáhněte montážní šrouby. | |
| Stárnutí senzoru | Zkontrolujte pomocí kalibrace. |
7.2.2 Základní zkušební metody
Kontrola odporu: Odpojte a změřte odpor na svorkách snímače (obvykle >1 MΩ).
Kontrola izolace: Změřte izolační odpor mezi snímačem a zemí (měl by být >100 MΩ).
Funkční test: Lehce poklepejte na senzor a sledujte odezvu signálu.
Substituční test: Vyměňte senzor za dobrý pro testování.
7.3.1 Doporučené intervaly kalibrace
Obecné aplikace: Každých 24 měsíců.
Kritické aplikace: Každých 12 měsíců.
Extrémní prostředí: každých 6 měsíců nebo méně.
7.3.2 Kalibrační položky
Citlivost (pC/g nebo mV/g).
Frekvenční odezva (amplituda a fáze).
Linearita.
Příčná citlivost.
Teplotní odezva (volitelné).
7.3.3 Opakovaná certifikace pro zařízení v nevýbušném provedení
Vyžaduje se po jakékoli opravě.
Musí být prováděny pouze autorizovanými servisními středisky.
Aktualizuje certifikát nevýbušnosti a označení.
Část 1.2 manuálu uvádí široké oblasti použití piezoelektrických akcelerometrů:
8.1.1 Rotující stroje / hnací prvky
Elektromotory: Indukční, synchronní, stejnosměrné motory.
Spalovací motory: Dieselové, plynové motory.
Plynové turbíny: Odvozené z letadel, vysoce výkonné průmyslové.
Parní turbíny: Pro výrobu energie, pohony.
Hydraulické turbíny: typy Francis, Kaplan, Pelton.
Převodovky: Paralelní hřídel, planetová, šneková převodovka.
8.1.2 Rotující stroje / poháněné prvky
Ventilátory: Odstředivé, axiální.
Čerpadla: Odstředivá, objemová, vratná.
Kompresory: Odstředivé, axiální, šroubové, pístové.
Generátory: Turbogenerátory, hydrogenerátory, dieselgenerátory.
8.1.3 Jiné aplikace
Sledování vibrací konstrukce: Mosty, budovy, věže.
Sledování uvolněných dílů u rotačních strojů: Detekce uvolněných nožů, šroubů atd.
Monitorování procesních strojů: extrudéry, drtiče, třídiče.
Příklad 1: Monitorování vibrací ve vysokoteplotní zóně plynové turbíny
Vlastnosti prostředí: Vysoká teplota (až 600°C), potenciálně výbušný (riziko úniku paliva).
Doporučení pro výběr: Verze CA 905 (odolává 620°C) nebo CA 134 Ex i (odolává 450°C).
Konfigurace: Samostatný konvertor náboje instalovaný v chladnějším prostoru pomocí kabelů s minerální izolací.
Požadavky certifikace: EEx ia IIC T1-T6, v souladu s ATEX a IECEx.
Příklad 2: Monitorování vibrací na chladicím kompresoru
Vlastnosti prostředí: Nízká teplota (až -50 °C), přítomné potenciálně hořlavé chladivo.
Doporučení pro výběr: Kryogenní verze CA 134 (odolává -200°C až +450°C).
Konfigurace: Integrovaný kabel pro minimalizaci spojovacích bodů v chladné zóně.
Úvahy: Zabraňte kondenzaci kabelů, námraze.
Příklad 3: Monitorování čerpacího agregátu na offshore platformě
Vlastnosti prostředí: Vysoká koroze, vysoká vlhkost, prostorová omezení, požadavky na ochranu proti výbuchu.
Doporučení pro výběr: Verze CE 310 Ex i (zabudovaná klimatizace, kompaktní konstrukce).
Rozsah dodávky: Pouzdro z nerezové oceli, krytí IP65, připojení přes odbočnou krabici.
Montáž: Pro snadnější montáž na nerovný povrch použijte čep TA 102.
Příklad 4: Online monitorování kritické převodovky
Požadavky: Vysokofrekvenční odezva (pro sledování frekvencí záběru ozubených kol), vysoká spolehlivost.
Doporučení pro výběr: CA 201 (smykové provedení, necitlivé na základní napětí).
Montáž: Montáž se závitem pro optimální frekvenční odezvu.
Zpracování signálu: Nabíjecí převodník s dolní propustí pro potlačení vysokofrekvenčního šumu.
Příloha A manuálu poskytuje nomogramy zrychlení-rychlosti-pohybu pro převod parametrů vibrací:
Nomogram L 1347 (metrické jednotky):
Osa X: Frekvence vibrací (Hz).
Levá osa Y: Amplituda posunutí (peak-to-peak, μm).
Střední osa Y: Amplituda rychlosti (vrchol, mm/s).
Pravá osa Y: Amplituda zrychlení (vrchol, g).
Příklad použití:
Dáno: Zrychlení 1 g vrchol, frekvence 157 Hz.
Z grafu: Rychlost 10 mm/s vrchol, Displacement 20 μm peak-to-peak.
Technický význam:
Posun: Odráží nízkofrekvenční vibrace velké hmotnosti, týká se mezer a deformací.
Rychlost: Mezinárodně uznávaný indikátor intenzity vibrací, odráží energii vibrací.
Akcelerace: Odráží rázy a vysokofrekvenční vibrace, týká se únavy a rázového zatížení.
Výrobky Vibro-Meter splňují řadu mezinárodních norem:
9.1.1 Normy snímačů vibrací
ISO 5348: Směrnice pro montáž snímačů vibrací.
ISO 10816: Všeobecné pokyny pro hodnocení vibrací strojů.
API 670: Systémy ochrany strojů (pro ropný a chemický průmysl).
9.1.2 Normy elektrické bezpečnosti
EN 61010-1: Bezpečnostní požadavky na elektrická zařízení pro měření, řízení a laboratorní použití.
EN 50014: Elektrická zařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu – Všeobecné požadavky.
EN 50020: Elektrická zařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu - Jiskrová bezpečnost 'i'.
9.2.1 Certifikace ATEX (Evropa)
Směrnice: 94/9/ES (směrnice o zařízení), 1999/92/ES (směrnice o pracovišti).
Notifikované osoby: LCIE (Francie), KEMA (Nizozemsko).
Příklad certifikátu: LCIE 02 ATEX 6110 X (pro CA 134/136/160/201).
9.2.2 Certifikace IECEx (mezinárodní)
Na základě norem řady IEC 60079.
Mezinárodní vzájemné uznávání, snížení duplicitní certifikace.
9.2.3 Certifikace cCSAus (Severní Amerika)
Kombinuje požadavky CSA (Kanada) a UL (USA).
Příklad certifikátu: 1636188 (pro CA 134).
Vyhovující standardy: CSA C22.2 č. 157, UL 913, UL 61010C-1.
9.2.4 Ostatní regionální certifikace
INMETRO (Brazílie).
NEPSI (certifikace proti výbuchu v Číně).
TIIS (Japonsko).
KOSHA (Korea).
Použití certifikátu LCIE 02 ATEX 6110 X jako příklad:
Parametry zařízení:
Modely: CA 134/CA 136/CA 160/CA 201.
Typ ochrany: Jiskrová bezpečnost 'ia'.
Skupina plynu: IIC (nejvyšší úroveň).
Teplotní třída: T6 až T1 (CA 134), T6 až T2 (ostatní).
Elektrické parametry (pouze senzor):
Ci: Vnitřní kapacita (0,3 nF pro CA 134, 8 nF pro CA 136).
Li: Vnitřní indukčnost (0, zanedbatelná).
Omezení souvisejících zařízení:
Uo ≤ 28 V.
Io ≤ 100 mA (lineární napájení) nebo 25 mA (nelineární napájení).
Po ≤ 0,7 W.
10.1.1 Pokroky ve vědě o materiálu
Nová piezoelektrická keramika: Vyšší citlivost, širší teplotní rozsah.
Jednokrystalové piezoelektrické materiály: Vylepšená linearita a stabilita.
Kompozitní materiály: Flexibilní piezoelektrické snímače pro zakřivenou povrchovou montáž.
10.1.2 Integrace s technologií MEMS
MEMS Akcelerometry: Nižší cena, menší velikost.
Hybridní systémy: Kombinace piezoelektrika a MEMS pro vyvážený výkon a cenu.
Víceosá integrace: Tříosé akcelerometry v jednom balení.
10.2.1 Vlastnosti inteligentních senzorů
Vestavěná diagnostika: Autotest, autokalibrace, predikce chyb.
Digitální výstup: Přímá digitální rozhraní (IEPE, digitální sběrnice).
Ukládání parametrů: Sériové číslo, kalibrační data, konfigurační parametry uložené v senzoru.
10.2.2 Integrace s průmyslovým internetem věcí
Bezdrátový přenos: Bateriově napájené bezdrátové senzorové sítě.
Edge Computing: Předběžné zpracování signálu v uzlu senzoru.
Integrace cloudové platformy: Vibrační data nahraná do cloudu pro analýzu velkých dat a strojové učení.
10.3.1 Od preventivní k prediktivní údržbě
Údržba založená na stavu (CBM): Plánování údržby na základě skutečného stavu.
Prediktivní údržba (PdM): Založená na analýze trendů a predikci poruch.
Prognostická údržba (PM): Detekce časných indikací selhání.
10.3.2 Aplikace technologie digitálního dvojčete
Virtuální model: Vytvoření digitálního dvojčete zařízení.
Synchronizace v reálném čase: Data senzoru aktualizují digitální model v reálném čase.
Simulace a predikce: Provádění simulace poruch a predikce životnosti na digitálním modelu.
10.4.1 Design s dlouhou životností
Prodloužené kalibrační intervaly: Stabilnější konstrukce snímačů.
Opravitelnost: Modulární design pro snadnější opravy a upgrady.
Výběr materiálu: Ekologické, recyklovatelné materiály.
10.4.2 Energetická účinnost
Nízkoenergetický design: Prodlužuje životnost baterie pro bezdrátové senzory.
Energy Harvesting: Získávání energie z vibračního prostředí pro vlastní napájení.
10.4.3 Adaptabilita na extrémní prostředí
Hlubší podmořské aplikace: Vyšší tlaky.
Vesmírné aplikace: Radiačně kalené, kompatibilní s ultra vysokým vakuem.
Geotermální aplikace: Vyšší teploty, korozivní prostředí.
Piezoelektrické akcelerometrové systémy Vibro-Meter představují vysoce standardní řešení v oblasti průmyslového monitorování vibrací. Hlubokým pochopením jejich technických principů, správným výběrem modelů, dodržováním standardizovaných postupů instalace a údržby a jejich kombinací s vhodným zpracováním signálu a analýzou dat lze vybudovat spolehlivý a účinný systém monitorování stavu zařízení.
Klíčové prvky pro úspěšnou realizaci projektu monitorování vibrací jsou shrnuty následovně:
Systematické plánování: Začněte od cílů měření, komplexně zvažujte environmentální, technické, bezpečnostní a ekonomické faktory.
Správný výběr: Vyberte vhodný typ senzoru na základě teploty, frekvence, podmínek prostředí a certifikačních požadavků.
Standardizovaná instalace: Přísně dodržujte manuální požadavky na přípravu povrchu, montáž a vedení kabelů.
Shoda s přísnou certifikací: Zajistěte celkovou shodu certifikace systému v prostředí s nebezpečím výbuchu.
Nepřetržitá údržba: Zaveďte postupy pravidelné kontroly, kalibrace a aktualizace dokumentace.
Analýza dat: Transformujte nezpracovaná data o vibracích na praktické poznatky o stavu zařízení.
Školení personálu: Zajistěte, aby obsluha a personál údržby měli potřebné technické a bezpečnostní znalosti.
S rozvojem Průmyslu 4.0 a chytré výroby se technologie monitorování vibrací vyvíjí od izolovaných ochranných systémů k integrovaným inteligentním snímacím uzlům. Profesionální výrobci jako Vibro-Meter prostřednictvím neustálých technologických inovací posouvají tuto oblast směrem k vyšší spolehlivosti, vyšší inteligenci a širší použitelnosti, čímž poskytují pevný základ pro bezpečný, efektivní a udržitelný provoz průmyslových zařízení po celém světě.
Tento článek, založený na systematické analýze technické příručky Vibro-Meter, si klade za cíl poskytnout komplexní technickou referenci pro inženýry a techniky. V praktických aplikacích se vždy řiďte nejnovější verzí manuálu, datových listů a technických bulletinů a konzultujte technickou podporu výrobce, abyste zajistili optimalizaci a bezpečnost návrhu systému, instalace a provozu.
Referenční příručka: Návod k použití piezoelektrického akcelerometru CAxxx/CExxx