nyban1
Nacházíte se zde: Domov » Systémy » Distribuovaný řídicí systém » ABB Advant OCS » Regulátor ABB SR511 3BSE000863R0001 24V/5V
Zanechte nám zprávu

načítání

ABB SR511 3BSE000863R0001 Regulátor 24V/5V

  • ABB

  • SR511 3BSE000863R0001

  • 2000 dolarů

  • Skladem

  • T/T

  • Xiamen

Dostupnost:
Množství:
tlačítko sdílení na facebooku
tlačítko sdílení na twitteru
tlačítko sdílení linky
tlačítko sdílení wechat
tlačítko sdílení linkedin
tlačítko sdílení na pinterestu
tlačítko sdílení whatsapp
tlačítko sdílení kakaa
tlačítko sdílení snapchat
tlačítko sdílení telegramu
sdílet toto tlačítko sdílení

SR511 je vysoce výkonný modul regulátoru napětí 24 V/5 V spínaného napájecího zdroje (SMPS), speciálně navržený pro řídicí subsystém (Controller Subrack) průmyslových řídicích systémů Advant® Controller 450 a Advant Controller 400 od ABB. Tento modul je kritickou komponentou v hlavní napájecí distribuční síti řídicího systému, která je zodpovědná za přeměnu nestabilního vstupního napětí 24 V DC na vysoce stabilní a čistá napětí 5 V a 2,1 V DC a poskytuje spolehlivý a vysoce kvalitní provozní výkon pro všechny elektronické moduly v rámci podsystému regulátoru (např. moduly procesoru, komunikační moduly).


SR511 ztělesňuje vysoké standardy průmyslového designu napájecího zdroje, který se vyznačuje základními charakteristikami, jako je vysoký výstupní výkon (35 A), vysoce účinná konverze, podpora redundance n+1, komplexní monitorování stavu a diagnostika a podpora online hot-swap údržby. Jeho design si klade za cíl splnit přísné požadavky průmyslového prostředí na vysokou spolehlivost energetického systému, vysokou dostupnost a snadnou údržbu, což z něj činí základní kámen pro budování stabilních a robustních řídicích systémů Advant OCS.


Základní funkce v detailu

1. Efektivní, vysokokapacitní konverze stejnosměrného napětí

Základní funkcí SR511 je efektivně převádět 24 V DC napájení z hlavního napájecího zdroje systému (poskytovaného prostřednictvím napájecích distribučních jednotek) na standardní napětí vyžadované elektronickými obvody.

  • 5 V hlavní výstup: Poskytuje stabilní napětí jmenovité 5,15 V (nastavitelné) s maximálním trvalým výstupním proudem až 35 A (vyjma proudu z 2,1 V výstupu), dostatečným k napájení všech vysoce výkonných digitálních obvodů, procesorů a paměťových modulů v rámci podsystému řadiče.

  • 2,1 V pomocný výstup: Poskytuje stabilní napětí s jmenovitým napětím 2,1 V, speciálně navržený pro napájení ukončovacího předpětí pro paralelní sběrnici (Futurebus+) na propojovací rovině podsystému řídicí jednotky, což zajišťuje integritu a stabilitu vysokorychlostního přenosu signálu sběrnice.

  • Vysoce účinná konverze: Využívá technologii spínaného napájení s typickou účinností až 70 %, účinně snižuje energetické ztráty a vlastní výrobu tepla modulu, čímž zlepšuje celkovou energetickou účinnost a výkon systému řízení teploty.

2. Komplexní podpora architektury redundantních napájecích zdrojů n+1

SR511 je navržen speciálně pro budování redundantních napájecích systémů a je klíčem k dosažení vysoké dostupnosti v řídicích systémech.

  • Provoz paralelního sdílení proudu: Výstupy (5 V a 2,1 V) více modulů SR511 lze přímo paralelně zapojit, aby společně napájely sběrnici základní desky. Zatěžovací proud je automaticky sdílen mezi všechny paralelně připojené moduly.

  • Dosažení redundance n+1: V typické konfiguraci Advant Controller 450 je řídicí subsystém vybaven dvěma moduly SR511. Při normálním provozu sdílejí zátěž oba moduly (n=1). Pokud jeden modul selže, druhý může okamžitě převzít plnou zátěž (+1), čímž zajistí nepřerušené napájení subsystému a nepřetržitý provoz systému.

  • Duální 24 V vstupy: Modul podporuje připojení ke dvěma nezávislým 24 V napájecím sítím (24 VA a 24 VB), poskytuje redundanci na vstupní straně a dále zvyšuje spolehlivost napájecího řetězce.

3. Komplexní monitorování stavu a diagnostická indikace

Přední strana modulu poskytuje jasné a intuitivní LED indikátory pro personál údržby, aby mohli rychle posoudit jeho provozní stav:

  • 5 V (zelená): Svítí, když je výstupní napětí 5 V normální nebo ve stavu přepětí (nikoli však podpětí). Toto je primární indikátor normálního provozu modulu.

  • 2 V (zelená): Svítí, když je výstupní napětí 2,1 V normální nebo ve stavu přepětí (nikoli však podpětí).

  • F (červená, porucha): Svítí, když modul detekuje poruchu podpětí nebo přepětí. Toto je poplachový signál vyžadující okamžitou pozornost.

  • Vestavěná monitorovací logika: Modul obsahuje monitorovací logické obvody. Když modul funguje normálně, uzemňuje výstupní signál přes 100ohmový odpor přes polovodičový spínač. Pokud modul selže nebo chybí, zůstane tato signální svorka otevřená. Tento signál lze číst moduly monitorování systému vyšší úrovně (např. TC520) pro centralizované alarmy a zobrazení stavu systému.

4. Pokročilá ochrana a bezpečnostní funkce

Aby byla zajištěna bezpečnost systému a nedošlo k poškození samotného modulu, SR511 obsahuje několik ochranných mechanismů:

  • Output Overvoltage Protection (OVP): Aktivuje se, když výstupní napětí 5 V překročí bezpečnou prahovou hodnotu (typicky 6,3 V prostřednictvím elektronických obvodů; s dodatečnou ochranou Zenerovou svorkou ~7 V jako záloha), čímž zabraňuje poškození vysokého napětí následně připojených drahých elektronických modulů.

  • Ochrana před nadproudem/proudovým omezením výstupu: Výstup 5 V má omezení proudu (typická hodnota 43 A, včetně zátěže 2,1 V). V případě abnormálního zkratu nebo přetížení modul omezí výstupní proud, aby se zabránilo poškození v důsledku přetížení.

  • Vstupní nadproudová ochrana: Doporučuje se, aby byla každá vstupní svorka 24 V externě chráněna pojistkou maximálně 30 A.

  • Ochrana proti přehřátí: Výstupní obvod 2,1 V je vybaven lineární teplotní ochranou. Když je teplota modulu příliš vysoká, výstupní proud 2,1 V se automaticky lineárně snižuje, aby se zabránilo trvalému poškození přehřátím.

5. Podpora online údržby hot-swap (živá výměna)

To je klíčová konstrukční výhoda SR511, která výrazně usnadňuje údržbu systému a snižuje neplánované prostoje.

  • V redundantní konfiguraci, kdy jeden modul SR511 selže nebo vyžaduje preventivní údržbu, může personál údržby přímo odstranit vadný modul z podstavce, aniž by došlo k přerušení napájení nebo ovlivnění normálního provozu ovladače.

  • Proces výměny: Při vkládání nového modulu je třeba jej pomalu zasouvat. Jakmile se modul začne inicializovat (pozorováno rozsvícením zelených LED '5V' a '2V' a zhasnutím červené LED 'F', krátce počkejte, poté jej zcela zasuňte a zajistěte. Během tohoto procesu nese celou zátěž druhý normálně pracující modul, což zajišťuje, že nedojde k přerušení napájení modulů v řídicí jednotce.

  • Tato funkce zabraňuje nutnosti vypínat celý ovladač nebo část systému kvůli výměně jediného napájecího modulu, což je kritické pro průmyslové procesy vyžadující nepřetržitý provoz 24/7.

6. Modulární a standardizovaná integrace

  • Standardní instalace do subrack: SR511 je navržen jako standardní zásuvný modul s výškou 6 SU (jednotka subrack), šířkou 12 mp (montážní bod). Zasouvá se přímo do určeného slotu v přední části podstavce řídicí jednotky (např. RF533), připojuje se k napájecí sběrnici a monitoruje signálové linky přes konektory propojovací desky podstavce.

  • Sjednocená správa: Jako součást ekosystému hardwarových modulů Advant OCS lze jeho stav monitorovat prostřednictvím systémového softwaru a postupy jeho výměny se řídí jednotnými protokoly údržby pro hardware řídicího systému.


Principy práce podrobně

1. Základní principy přeměny výkonu ve spínaném režimu

SR511 využívá technologii vysokofrekvenční spínací regulace, která nabízí výhody, jako je vysoká účinnost, malá velikost a nízká tvorba tepla ve srovnání s tradičními lineárními regulátory. Jeho základní pracovní postup je následující:

  1. Vstupní filtrování: 24 V DC z propojovací desky subrack (24 VA a/nebo 24 VB) nejprve vstupuje do vstupního filtrovacího obvodu, aby se odstranil šum a rušení z předřazeného napájecího zdroje.

  2. Vysokofrekvenční přepínání a transformace: Jádrem je výkonový spínač (např. MOSFET) řízený řídicím obvodem. Řídicí obvod rychle cyklicky zapíná a vypíná tento spínač na vysoké frekvenci (obvykle desítky až stovky kHz).

  3. Ukládání a přenos energie: Když je spínač zapnutý, vstupní napětí je aplikováno přes induktor (a/nebo transformátor), přičemž se elektrická energie ukládá ve formě magnetického pole, což způsobuje lineární nárůst proudu. Když se spínač vypne, polarita induktoru se obrátí, aby se udržel proud, a uložená magnetická energie se uvolní přes volnoběžnou diodu do výstupního kondenzátoru a přemění se zpět na elektrickou energii.

  4. Pulse Width Modulation (PWM): Řídicí obvod monitoruje výstupní napětí a porovnává je s interním přesným referenčním napětím. Pokud je výstupní napětí nízké, prodlouží dobu zapnutí spínače v rámci cyklu (tj. zvýší 'pracovní cyklus') a uloží více energie do induktoru, aby se zvýšilo průměrné výstupní napětí; naopak snižuje pracovní cyklus. Tento způsob stabilizace výstupního napětí úpravou šířky pulzu se nazývá PWM řízení.

  5. Výstupní filtrace a regulace: Pulzující napětí po spínací transformaci je poté vyhlazeno LC filtrem složeným z tlumivek a kondenzátorů, což nakonec poskytuje stabilní 5 V a 2,1 V DC výstupy s velmi nízkým zvlněním napětí (typicky <10 mV).

2. Principy redundance a paralelního sdílení proudu

  • Logické napájení 'NEBO': Dva 24V vstupy jsou interně zapojeny v logické konfiguraci 'NEBO'; modul může pracovat, pokud je jeden vstup normální.

  • Paralelní připojení s přímým výstupem: Výstupní svorky 5 V a 2,1 V všech modulů SR511 jsou přímo propojeny přes napájecí rovinu základní desky podstavce. Protože výstupní napětí každého modulu je přesně regulováno na téměř stejnou hodnotu (např. 5,15 V), podle Ohmova zákona automaticky sdílí celkový zátěžový proud připojený k této napájecí rovině.

  • Vyvažování zátěže: Vnitřní regulační smyčka zpětné vazby modulu mu dává mírnou 'pokles' charakteristiku, což znamená, že výstupní napětí mírně klesá s rostoucím výstupním proudem. Tato charakteristika pomáhá dosáhnout přirozeného vyrovnávání proudu mezi paralelními moduly a zabraňuje tomu, aby jakýkoli jednotlivý modul přenášel nadměrné zatížení.

  • Izolace poruchy: Když modul selže (např. žádný výstup nebo vážně abnormální výstupní napětí), jeho vnitřní ochranné obvody a diody (nebo kontrolní mechanismy) brání tomu, aby odebíral proud ze sběrnice nebo snižoval napětí sběrnice, čímž jej účinně 'izoluje' od systému, aniž by to ovlivnilo činnost ostatních normálních modulů.

3. Principy regulace a monitorování napětí

  • Přesný referenční zdroj: Modul používá jako cíl regulace vysoce teplotně stabilní zdroj referenčního napětí (např. reference bandgap).

  • Zpětnovazební vzorkovací síť: Vysoce přesná odporová dělicí síť vzorkuje skutečné výstupní napětí 5 V a vytváří nízkonapěťový signál úměrný výstupu.

  • Error Amplifier: Vzorkovaný signál je porovnán s referenčním napětím a jejich rozdíl (chybové napětí) je zesílen.

  • PWM regulátor: Výstup chybového zesilovače je přiváděn do čipu PWM regulátoru, který nastavuje šířku impulsu pohánějícího spínač napájení na základě velikosti chybového signálu, čímž vytváří regulační systém se zpětnou vazbou s uzavřenou zpětnou vazbou, který nakonec uzamkne výstupní napětí na nastavené hodnotě.

  • Monitorovací logika: Nezávislý monitorovací obvod nepřetržitě monitoruje vstupní napětí, výstupní napětí a vnitřní teplotu modulu. Pokud některý parametr překročí přednastavené bezpečné okno, logický obvod změní stav výstupu signálu 'Fault' (otevřeno) a rozsvítí se červená LED 'F'. Současně jsou události podpětí nebo přepětí přiváděny zpět do regulátoru PWM a spouštějí ochranné akce.

4. Principy tepelného hospodářství a odvodu tepla

  • Vysoká účinnost snižuje tvorbu tepla: 70% vysoká účinnost konverze znamená, že pouze malá část vstupního výkonu (~30 %) je rozptýlena jako teplo, což zásadně snižuje nárůst teploty.

  • Hliníkové pouzdro pro odvod tepla: Kovové pouzdro modulu funguje jako chladič a odvádí teplo z vnitřních výkonových polovodičových zařízení na povrch.

  • Nucená konvekce vzduchu: Ve skříni řídicí jednotky ventilátorová jednotka (např. RCS27) obvykle zajišťuje nepřetržité nucené proudění chladicího vzduchu přes povrchy SR511 a dalších modulů a odvádí teplo ven ze skříně, aby byl zajištěn provoz v rozsahu jmenovité okolní teploty.

  • Lineární tepelná ochrana pro výstup 2,1 V: Tento výstup může používat lineární regulaci nebo dodatečnou regulaci. Když je detekována nadměrná teplota, jeho schopnost pohonu se aktivně snižuje, což je samoochranný mechanismus, který zabraňuje tepelnému úniku.

5. Princip integrace v systému Advant Controller 450

SR511 nepracuje izolovaně, ale je hluboce integrován do architektury napájení ovladače:

  1. Napájecí řetězec: Externí střídavé nebo stejnosměrné napájení ze sítě je převedeno na 24 V DC pomocí vypínačů/distribučních jednotek (SX5xx) a napájecích jednotek (SA1xx nebo SD150), poté je distribuováno do podstavce ovladače prostřednictvím 24 V distribučních jednotek (SX554).

  2. Napájení základní desky: Napájení 24 V vstupuje do napájecí vrstvy základní desky podrack. Po vložení modulu SR511 se jeho vstupní svorky připojí k 24 V vrstvě základní desky a výstupní svorky se připojí k 5 V a 2,1 V napájecí vrstvě základní desky.

  3. Připojení zátěže: Všechny moduly v subracku – modul procesoru (PM511), komunikační moduly (např. CI531, CI541), nosiče submodulů (SC520) atd. – odebírají energii přímo z 5 V/2,1 V napájecích vrstev základní desky prostřednictvím jejich konektorů na základní desce.

  4. Monitorování systému: Signál 'Fault' SR511 je připojen přes monitorovací sběrnici základní desky k modulu monitorování stavu systému (TC520). TC520 agreguje stav všech kritických komponent (napájení, ventilátory atd.) a poskytuje operátorům a pracovníkům údržby globální zdravotní přehled prostřednictvím relé 'Run/Alarm' a obrazovek zobrazení stavu systému.


Pokyny k instalaci a údržbě

Instalace

SR511 se instaluje do určeného slotu v přední části podstavce ovladače (např. podstavce s 12 sloty RF533). Během instalace zarovnejte modul s vodítky podstavce, hladce jej zasuňte, dokud zcela nezapadne do konektorů zadní desky, a poté jej zajistěte k podstavci pomocí šroubů na předním panelu modulu.

Výměna (online hot-swap v redundantní konfiguraci)

  1. Příprava: Ověřte, že systém je v redundantním provozu a oba moduly SR511 fungují normálně (zelené LED svítí).

  2. Demontáž vadného modulu: Povolte upevňovací šrouby na rukojetích modulu, který chcete vyměnit. Pevně ​​uchopte obě rukojeti a rozhodně a plynule vytáhněte modul z podstavce.

  3. Kontrola nového modulu: Potvrďte, že číslo verze nového modulu splňuje nebo překračuje systémové požadavky.

  4. Instalace nového modulu: Opatrně vložte nový modul podél vodítek. Kritický krok: Zatlačte pomalu. Když modul zahájí inicializaci zapínání (pozorované rozsvícením zelených LED '5V' a '2V' a červené LED 'F' zůstává zhasnuté), krátce se zastavte a poté jej plně zatlačte, dokud nebude pevně připojen k propojovací desce.

  5. Zajištění: Utáhněte upevňovací šrouby na rukojetích.

  6. Ověření: Zkontrolujte, zda všechny kontrolky na novém modulu ukazují normální stav (5V zelená, 2V zelená, F vypnuto). Obrazovka monitorování systému by neměla zobrazovat žádné související alarmy.

Preventivní údržba

  • Pravidelná kontrola: Během běžné údržby systému vizuálně kontrolujte stav LED modulů SR511.

  • Čištění: Při vypnutém napájení použijte suchý stlačený vzduch k čištění nahromaděného prachu z žeber chladiče modulu.

  • Náhradní díly: Zajistěte, aby náhradní díly stejného modelu byly uloženy v antistatickém obalu.


Typické aplikační scénáře

Modul regulátoru napětí SR511 se konkrétně používá v následujících scénářích:

  • Standardní konfigurace řídicí jednotky ABB Advant Controller 450, která slouží jako hlavní napájecí zdroj pro subsystém řídicí jednotky.

  • Platformy Advant Controller řady 400 vyžadující ekvivalentní výkon a spolehlivost.

  • Jakýkoli projekt průmyslového řízení nebo automatizace využívající architekturu podracků Advant controller, která vyžaduje vysoce spolehlivé, redundantní, za provozu vyměnitelné 5V/2,1V napájecí zdroje.


Parametr Kategorie Specifický Parametr Specifikace Hodnota Podmínky a poznámky
Vstup Jmenovité vstupní napětí 24 V DC

Rozsah vstupního napětí 16 V DC až 32 V DC tj. 24V ±8V

Konfigurace vstupu Duální vstup, redundantní design 24 VA a 24 VB, společný zápor

Maximální vstupní výkon 350 W Když je aktivní proudový limit

Jmenovitý vstupní výkon 310 W Při plném zatížení (5V a 2,1V)

Doporučená externí pojistka ≤ 30 A (rychle působící) Na vstupní linku 24 V
Výstup (5V) Jmenovité výstupní napětí 5,15 V DC Nastavitelný při zátěži 25 A

Rozsah výstupního napětí 5,0 V DC (min) až 5,3 V DC (max) Min při zatížení 40A, Max při zatížení 0A

Jmenovitý výstupní proud 35 A (trvalý max.) Včetně výstupního proudu 2,1V

Výstupní zvlněné napětí < 10 mV (typické) Při zatížení 40 A

Aktuální limitní hodnota 43 A ± 3 A Zahrnuje zatěžovací proud 2,1V, na vstupu 24V
Výstup (2,1V) Jmenovité výstupní napětí 2,1 V DC Při zátěži 1,5A

Rozsah výstupního napětí 2,0 V DC (min) až 2,2 V DC (max) Min @ zátěž 6A, Max @ zátěž 0A

Jmenovitý výstupní proud 1,3 A (průměr)

Výstupní zvlněné napětí < 10 mV (typické) Při zatížení <8 A

Aktuální limitní hodnota ≥ 8 A (minimum) Typicky 9,5A
Obecný výkon Účinnost konverze 70 % (typické) Při plném zatížení

Rozsah provozních teplot Vyhovuje systémovému standardu Advant Controller 450 Typicky 0 °C až +55 °C (provoz)

Rozsah skladovacích teplot Vyhovuje standardům průmyslových elektronických součástí Typicky -40 °C až +85 °C

Specifikace ochranné funkce

Typ ochrany Podmínka spouštění/prahová ochrana Akce Poznámky
5V výstupní přepěťová ochrana (OVP) Výstupní napětí ≥ 6,3 V Činnost elektronického obvodu, vypíná nebo omezuje výstup Primární ochranný mechanismus

Výstupní napětí ≥ 7,0 V (typické) Zenerova diodová svorka Sekundární zálohovací ochrana
5V Output Overcurrent/Current Limit Protection Celkový výstupní proud ≥ 43 A (±3 A) Omezuje výstupní proud blízko prahové hodnoty Zabraňuje poškození zkratem nebo přetížením
Ochrana proti přehřátí výstupu 2,1V Příliš vysoká vnitřní teplota modulu Lineárně snižuje výstupní proud 2,1V Zabraňuje tepelnému úniku, nikoli úplnému vypnutí
Vstupní podpěťová ochrana Vstupní napětí pod normálním provozním rozsahem Může způsobit vypnutí modulu nebo indikaci poruchy (F LED) Detekováno monitorovací logikou
Ochrana proti obrácené polaritě vstupu Spoléhá na vnější pojistku a konstrukci systému Externí pojistka spálená

Specifikace monitorování a indikace

položky Popis
Vizuální indikace (LED) 5 V (zelená): ON = 5V výstup normální nebo přepětí (ne podpětí)

2 V (zelená): ON = 2,1 V výstup normální nebo přepětí (ne podpětí)

F (Červená, Porucha): ZAPNUTO = Bylo zjištěno podpětí nebo přepětí
Vzdálený monitorovací signál NORM-N (Normální signál): Když modul pracuje normálně, uzemní tuto svorku přes interní odpor 100Ω; když modul selže nebo chybí, je tato signální svorka otevřená. Používá se pro připojení k modulům monitorování systému (např. TC520).
Dodržování Design odpovídá architektuře monitorování systému Advant OCS.

Mechanické a fyzikální specifikace

parametru Specifikace
Rozměry modulu (š x v) 12 mp (šířka montážního bodu) x 6 SU (výška pomocné jednotky)
Způsob montáže Standardní modul Advant subrack (např. RF533) s předním zásuvným modulem
Způsob připojení Přes konektory backplane subrack k napájecím a signálovým sběrnicím
Hmotnost Přibl. 1,6 kg (přibližně 3,5 lb)
Způsob chlazení Přirozená konvekce + nucené chlazení vzduchem (v závislosti na systému ventilátoru skříně)

Specifikace aplikace a konfigurace

položky Popis
Typická aplikace Hlavní napájecí zdroj pro subsystém regulátoru ABB Advant Controller 450.
Konfigurace redundance Podporuje redundanci n+1. Typická konfigurace je 2 paralelně SR511 (redundance 1+1).
Podpora hot-swap V redundantní konfiguraci podporuje výměnu online bez ovlivnění provozu systému.
Paralelní požadavky Pro správné sdílení proudu musí být výstupní napětí přesně nastaveno na stejnou požadovanou hodnotu.
Systém příslušnosti ABB Advant OCS (otevřený řídicí systém) se softwarem Master.


Princip redundantního napájení Advant Controller 450 (AC síťový zdroj)

SR511 (4)


Předchozí: 
Další: 

Rychlé odkazy

PRODUKTY

OEM

Kontaktujte nás

 Telefon: +86-181-0690-6650
 WhatsApp: +86 18106906650
 E-mail:  sales2@exstar-automation.com / lily@htechplc.com
 Adresa: Room 1904, Building B, Diamond Coast, No. 96 Lujiang Road, Siming District, Xiamen Fujian, Čína
Copyright © 2025 Exstar Automation Services Co., Ltd. Všechna práva vyhrazena.