ABB
AI815 3BSE052604R1
730 dolarů
Skladem
T/T
Xiamen
| Dostupnost: | |
|---|---|
| Množství: | |
Analogový vstupní modul AI815 je vysoce výkonný, vysoce spolehlivý I/O modul průmyslové třídy v rámci systému ABB Ability™ 800xA® řady S800. Jako jednotka sběru kritických signálů v řídicích systémech průmyslové automatizace je AI815 speciálně navržen pro příjem standardních proudových nebo napěťových signálů z různých analogových snímačů a převodníků v terénu. Převádí tyto signály na vysoce přesná digitální data pro zpracování, monitorování a řízení řídicím systémem vyšší úrovně.
V souladu s kompaktním designem a modulární filozofií hardwaru řady ABB S800 se tento modul může pochlubit vynikajícími elektrickými charakteristikami, výkonnými diagnostickými funkcemi a flexibilními možnostmi konfigurace. Je vhodný pro náročná průmyslová prostředí napříč zpracovatelským průmyslem, výrobou, energetikou, námořním průmyslem a dalšími. AI815 podporuje digitální komunikaci protokolu HART pass-through, což umožňuje obousměrnou digitální komunikaci s inteligentními polními přístroji kompatibilními s HART současně se sběrem analogového signálu. To usnadňuje konfiguraci zařízení, diagnostiku a správu aktiv.
II. Klíčové vlastnosti a výhody
Vysoká hustota a flexibilita: Jediný modul poskytuje 8 nezávislých analogových vstupních kanálů, což optimalizuje využití prostoru skříně. Všechny kanály lze jednotně konfigurovat buď pro proudový vstup (0...20 mA nebo 4...20 mA) nebo napěťový vstup (0...5 V nebo 1...5 V), a splňují tak různé potřeby získávání signálu.
Vysoká přesnost a stabilita: Využívá 12bitové rozlišení pro analogově-digitální převod, což zajišťuje přesnost měření. Maximální základní chyba nepřesahuje 0,1 % a teplotní drift je maximálně 50 ppm/°C, což zaručuje dlouhodobou stabilitu měření v širokém teplotním rozsahu.
Integrovaný zdroj napájení a podpora HART: Modul obsahuje zdroj napájení převodníku s omezeným proudem, který je schopen přímo napájet připojené 2vodičové nebo 3vodičové převodníky, což zjednodušuje kabeláž a požadavky na externí napájení. Tento zdroj je kompatibilní se signálem HART a podporuje průchozí digitální komunikaci bez dalšího hardwaru pro inteligentní správu přístroje.
Robustní elektrická izolace a ochrana: Všech 8 kanálů je elektricky izolováno od země systému jako jedna skupina (izolace mezi skupinami a zemí), účinně potlačuje rušení v běžném režimu a zvyšuje odolnost a bezpečnost systému proti rušení. Vstupní obvody mohou odolat přepětí nebo podpětí nejméně ±11 V DC a nabízejí vysokou odolnost proti přepětí.
Komplexní diagnostika: Modul nabízí rozsáhlou autodiagnostiku a monitorování kanálů. LED diody na předním panelu - F (Fault - červená), R (Run - zelená), W (Warning - žlutá) - umožňují rychlou identifikaci stavu. Diagnostika pokrývá vnitřní chyby modulu (např. referenční napětí, kontrolní součet, chyby paměti) a chyby externích kanálů (např. nízké externí napájení, porucha napájení vysílače), což výrazně zlepšuje údržbu a dostupnost systému.
Široká kompatibilita a certifikace: Kompatibilní s různými zakončovacími jednotkami (MTU) v řadě S800, včetně kompaktních typů (TU810, TU812, TU814, TU818) a rozšířených typů (TU830, TU833, TU835, TU838), které nabízejí flexibilní řešení montáže a zapojení. Produkt je držitelem několika mezinárodních certifikací včetně CE, cULus (třída I Div 2 / zóna 2), ATEX zóna 2 a námořních schválení (BV, DNV, LR), které splňují přísné bezpečnostní, EMC a environmentální normy pro globální průmyslové aplikace.
III. Oblasti použití
Analogový vstupní modul AI815 se svou vysokou přesností, spolehlivostí a flexibilitou je široce používán v aplikacích vyžadujících získávání analogových procesních proměnných:
Process Industries: Monitorování tlaku, teploty, průtoku, hladiny a dalších procesních proměnných v ropném a plynárenském, chemickém, farmaceutickém a čištění vody/odpadních vod.
Power & Energy: Získávání různých tepelných parametrů (např. teplota, tlak, vibrace) v elektrárnách (tepelných, vodních, jaderných).
Výroba: Monitorování výrobní linky a monitorování stavu zařízení v automobilovém průmyslu, potravinách a nápojích, celulóze a papíru atd.
Marine & Offshore: Automatizační systémy lodních strojoven, monitorování parametrů pro hlavní motory, pomocné motory, kotle atd.
Infrastruktura: Monitorování parametrů prostředí v automatizaci budov, chladicích systémech datových center.
IV. Pokyny pro instalaci a konfiguraci
AI815 se musí používat s určenými zakončovacími jednotkami S800 Module Termination Unit (MTU), které zajišťují mechanickou montáž, elektrické připojení a polní svorky pro modul.
Výběr MTU: Vyberte MTU na základě potřeb a funkčnosti kabeláže v terénu.
TU810/TU814 (Compact): Poskytují základní svorkovnice; vyžadují externí svorkovnice pro distribuci 24V napájení do polních zařízení.
TU812 (Compact): Poskytuje 25kolíkový konektor D-Sub, vhodný pro aplikace s předem zapojenými kabely.
TU818 (Compact): Speciálně navrženo pro 2vodičové vysílače, což eliminuje potřebu externího řazení.
TU830/TU833 (Extended): Podpora přímého připojení 3-vodičových vysílačů bez dalších svorek.
TU835/TU838 (Extended): Poskytněte jištěný (max. 3A) napájecí výstup vysílače na kanál pro vyšší úroveň ochrany.
Úvahy o zapojení:
Jednotný typ signálu: Je důležité si uvědomit, že všech 8 kanálů na stejném modulu AI815 musí být nastaveno buď na všechny proudové vstupy, nebo všechny napěťové vstupy; míchání není povoleno.
Stínění a uzemnění: Při použití komunikace HART musí být pro připojení proudového signálu použity stíněné kabely. Stínění kabelu musí být správně uzemněno na straně MTU, aby byla zajištěna kvalita komunikace a potlačeno EMI.
Nastavení Shunt Mode: Při konfiguraci modulu v softwaru řídicího systému musí být správně nastaven 'Shunt Mode' podle typu vstupního signálu: zvolte 'Internal Shunt' pro proudový vstup a 'External Shunt' pro napěťový vstup.
Požadavky na napájení: Pokud připojené HART převodníky vyžadují větší spouštěcí proud, než může poskytnout vnitřní zdroj modulu, musí být pro převodníky použit externí napájecí zdroj kompatibilní s HART.
Diagnostika a údržba: Stavové kontrolky LED modulu a diagnostické informace v řídicím systému jsou primárními nástroji pro rychlé řešení problémů. Pravidelná kontrola systémových protokolů a varování a chyb monitorovacího modulu umožňuje preventivní údržbu a včasné řešení případných problémů.
V. Technické výhody a souhrn hodnot
Analogový vstupní modul ABB AI815 je více než jen převodník signálu; je základní komponentou pro budování stabilních, inteligentních a snadno udržovatelných systémů průmyslové automatizace.
Zvyšuje přesnost a spolehlivost systému: Vysoká přesnost a nízký drift zajišťují věrnost procesních měření a poskytují důvěryhodný datový základ pro pokročilé řídicí algoritmy a optimalizaci. Robustní konstrukce izolace a ochrany zaručuje stabilní provoz v náročných průmyslových prostředích.
Snižuje náklady na instalaci a údržbu: Integrovaný napájecí zdroj a flexibilní možnosti MTU zjednodušují návrh skříně a zapojení a snižují počet externích komponent. Komplexní diagnostika výrazně zkracuje dobu hledání závady a snižuje střední dobu opravy (MTTR).
Umožňuje digitální transformaci: Nativní podpora pro HART pass-through umožňuje uživatelům připojit inteligentní přístroje a získat přístup k bohaté diagnostice zařízení a informacím o parametrech bez změny stávající kabeláže nebo hardwarové architektury, což připravuje cestu pro prediktivní údržbu a optimalizaci majetku.
Zajišťuje dlouhodobé investice: Soulad s řadou přísných globálních průmyslových certifikačních standardů zajišťuje, že produkt lze použít v projektech po celém světě s různými požadavky. Dlouhodobá kompatibilita platformy ABB System 800xA a její silná globální servisní síť chrání dlouhodobé investice uživatele.
| položky | Specifikace |
|---|---|
| Obecné vlastnosti | |
| Model | AI815 (číslo produktu/článku: 3BSE020924-510 B / 385E052604R1) |
| Typ modulu | Analogový vstup |
| Fyzické rozměry | Šířka: 45 mm, Výška: 119 mm, Hloubka: 102 mm (bez konektoru) / 111 mm (bez konektoru), Hmotnost: cca. 0,23 kg |
| Vstupní kanály | |
| Počet kanálů | 8 |
| Typ signálu | Jednostranné, unipolární |
| Konfigurovatelné rozsahy | Proud: 0...20 mA, 4...20 mA Napětí: 0...5 V, 1...5 V |
| Poznámka: Všechny kanály na stejném modulu musí být nakonfigurovány pro stejný typ signálu (všechny proud nebo všechna napětí). | |
| Vstupní impedance | Napěťový vstup: > 10 MΩ Proudový vstup: 250 Ω (včetně PTC) |
| Schopnost přetížení | Trvale vydrží až ±11 V DC |
| Přesahovat | Rozsah 0...20 mA / 0...5 V: +15 % 4...20 mA / 1...5 V rozsah: -12,5 % / +15 % |
| Výkon | |
| Rezoluce | 12 bitů |
| Max. Chyba (při 25 °C) | ≤ 0,1 % rozpětí |
| Posun teploty | ≤ 50 ppm/°C |
| Aktualizovat čas cyklu | 10 ms |
| Vstupní filtr (0–90 % doba náběhu) | 290 ms |
| Poměr odmítnutí normálního režimu (NMRR, 50/60 Hz) | > 40 dB |
| Elektrické charakteristiky | |
| Izolace | 8 kanálů izolovaných od země jako skupina |
| Jmenovité izolační napětí | 50 V |
| Dielektrické zkušební napětí | 500 V AC |
| Napájení vysílače | Integrovaný, proudově omezený na kanál Napětí: cca. 24 V DC Max. Proud: cca. 30 mA (pro vyšší spouštěcí proud je potřeba externí napájení) Vlastnost: HART kompatibilní, pod dohledem |
| Max. Délka polního kabelu | 600 m (doporučen stíněný kabel, zejména pro HART) |
| Spotřeba energie a odvod tepla | |
| ModuleBus (+5V) Spotřeba proudu | 100 mA |
| ModuleBus (+24V) Spotřeba proudu | 50 mA |
| Externí 24V procesní napájení (UPx) Max. Aktuální spotřeba | 265 mA (vzorec: 22 mA + 1,32 * celkový proud vysílače pro všechny kanály) |
| Ztráta výkonu | 3,5 W |
| Diagnostika a indikace | |
| LED na předním panelu | F (červená - chyba), R (zelená - běh), W (žlutá - varování) |
| Diagnostika na úrovni modulu | Analogové zpětné čtení, referenční napětí, interní napájecí zdroj, kontrolní součet, Watchdog, chyby paměti |
| Diagnostika na úrovni kanálu | Nízký externí zdroj, chyba napájení vysílače |
| Indikace stavu | Chyba modulu, Varování modulu, Chyba kanálu |
| Životní prostředí a certifikace | |
| Rozsah provozních teplot | 0 °C až +55 °C (certifikovaný rozsah: +5 °C až +55 °C) |
| Rozsah skladovacích teplot | -40 °C až +70 °C |
| Relativní vlhkost | 5 % až 95 %, nekondenzující |
| Stupeň znečištění | Stupeň 2 (IEC 60664-1) |
| Třída ochrany | IP20 (IEC 60529) |
| Ochrana proti korozi | ISA-571.04: G3 |
| Mechanické provozní podmínky | Podle IEC/EN 61131-2 |
| Elektrická bezpečnost | EN/UL 61010-1, EN/UL 61010-2-201 |
| Schválení nebezpečného místa | Třída I divize 2 cULus, třída I zóna 2 cULus, ATEX zóna 2 |
| Námořní certifikace | Bureau Veritas (BV), DNV, Lloyd's Register (LR) |
| EMC kompatibilita | Emise: EN 61000-6-4, Odolnost: EN 61000-6-2 |
| Soulad s životním prostředím | RoHS: DIRECTIVE/2011/65/EU (EN 50581:2012) WEEE: SMĚRNICE/2012/19/EU |
| Kompatibilita | |
| Kompatibilní zakončovací jednotky (MTU) | TU810, TU812, TU814, TU818, TU830, TU833, TU835, TU838 |
| Klíčovací kód MTU | CC |