VM
CE281 444-281-000-013
Skladem
T/T
Xiamen
| Dostupnost: | |
|---|---|
| Množství: | |
CE281 444-281-000-013 je vysoce výkonný piezoelektrický akcelerometr z význačné produktové řady vibrometrů® společnosti Meggitt, navržený pro dlouhodobé monitorování vibrací v drsných průmyslových prostředích, kde je kritická integrita signálu přes dlouhé kabely, spolehlivost v náročných podmínkách a snadná instalace. Tato standardní verze, vybavená odolným bajonetovým konektorem (MS3112E8‑3P), je vybavena integrálně připojenou elektronikou, která provádí převod nabití na proud na desce, čímž eliminuje potřebu externího zesilovače náboje a poskytuje proudově modulovaný výstup, který je ze své podstaty imunní vůči kapacitě kabelu a elektromagnetickému rušení. CE281 444-281-000-013 je navržen pro bezpečné (běžné) průmyslové oblasti a nabízí nákladově efektivní a přitom robustní řešení pro nepřetržitou ochranu strojů a monitorování stavu.
Snímač kombinuje uprostřed namontovaný symetrický piezoelektrický prvek ve smykovém režimu s integrálně připojenou elektronikou umístěnou v hermeticky uzavřené celokovové konstrukci. Hlava senzoru, pružná ochranná trubka z nerezové oceli a pouzdro elektroniky jsou svařeny do jediné nepropustné sestavy, která poskytuje absolutní ochranu proti chladicím kapalinám, mazivům, vodě, páře, oleji, solné mlze, prachu, plísním a písku. Tato odolná konstrukce zajišťuje desítky let spolehlivého provozu ve výrobě energie, petrochemických závodech, papírnách, ocelárnách, námořních aplikacích a obecných průmyslových zařízeních.
CE281 444-281-000-013 poskytuje nominální citlivost 10 μA/g, dynamický rozsah měření od 0,0001 g do 200 g špičkově a frekvenční odezvu 3 Hz až 7000 Hz s tolerancí ≤ 4,5 % (vylepšeno oproti předchozím verzím). Jeho vysoká rezonanční frekvence (typická 25 kHz) zajišťuje přesné zachycení vysokofrekvenčních vibračních složek, včetně záběru ozubených kol a frekvencí lopatek. Senzorová hlava pracuje nepřetržitě od –55 °C do 260 °C, zatímco elektronika je dimenzována na –40 °C až 125 °C, což umožňuje široké spektrum průmyslových procesů.
Bajonetový konektor (MS3112E8‑3P) poskytuje bezpečné rozhraní pro rychlé připojení, které se hodí ke standardním bajonetovým konektorům CG134 (MS3112E08‑3S), což zjednodušuje instalaci a údržbu. Tato standardní verze (objednací číslo 444-281-000-013) je aktualizovaným sériovým ekvivalentem předchozího 444-281-000-012 se identickým mechanickým a elektrickým výkonem, ale aktualizovanými objednacími kódy a dokumentací. Pro aplikace v prostředí s nebezpečím výbuchu jsou k dispozici varianty s certifikací Ex (444-281-000-113 s bajonetem a 444-281-000-213 se závitovým konektorem).
Tento úvod k produktu poskytuje komplexní popis CE281 444-281-000-013, včetně klíčových funkcí, aplikací, podrobných technických specifikací v tabulkové formě, instalačních pokynů, informací pro objednávání a dostupného příslušenství. Všechny informace jsou odvozeny z oficiálního datového listu Meggitt (2024–2025) a odrážejí závazek společnosti k technické dokonalosti a zákaznické podpoře.
Integrálně připojená elektronika – Vestavěný převodník nabití na proud eliminuje potřebu externího kondicionéru signálu, což snižuje náklady na systém, složitost a údržbu. Proudově modulovaný 2vodičový výstup je imunní vůči kapacitě kabelu a šumu, což umožňuje přenos signálu na velké vzdálenosti bez degradace.
Hermeticky svařená celokovová konstrukce – Hlava snímače, pružná ochranná trubka z nerezové oceli a pouzdro elektroniky jsou svařeny do jediné nepropustné sestavy. To poskytuje absolutní ochranu proti chladicím kapalinám, mazivům, vodě, páře, olejům, solné mlze, prachu, houbám a písku a zajišťuje desítky let spolehlivého provozu v drsných průmyslových prostředích.
Široký teplotní rozsah – Hlava senzoru pracuje nepřetržitě od –55 °C do 260 °C (krátkodobé přežití do 290 °C), zatímco elektronika funguje od –40 °C do 125 °C, díky čemuž je CE281 444-281-000-013 vhodný pro monitorování vysokoteplotních strojů, kompresorů, plynových čerpadel a plynových turbín.
Vysoká citlivost a široký dynamický rozsah – S citlivostí 10 μA/g ±5 % a rozsahem měření od 0,0001 g do 200 g špičkově zachycuje snímač jak nízkoúrovňové vibrace ložisek, tak události s vysokou amplitudou nevyváženosti. Přetížitelnost až 2000 g špičkově chrání před nárazovými přechody.
Vynikající frekvenční odezva – Plochá odezva ≤4,5 % od 3 Hz do 7000 Hz v kombinaci s typickou rezonanční frekvencí 25 kHz umožňuje přesné měření dynamiky nízkorychlostních strojů a vysokofrekvenčních vad převodů a ložisek.
Integral Case Insulation – Senzorový prvek i elektronika jsou izolovány od svých krytů, což zabraňuje zemním smyčkám a zjednodušuje instalaci bez potřeby elektricky izolovaných montážních ploch.
Nízká příčná citlivost – Příčná citlivost je menší než 3 % při 15 Hz s 5 g, což zajišťuje, že senzor reaguje převážně na zamýšlenou osu měření, čímž se minimalizuje interference mezi osami.
Robustní bajonetový konektor – Standardní bajonetový konektor MS3112E8‑3P poskytuje bezpečné, vibracím odolné a rychle uvolnitelné rozhraní kompatibilní s běžně dostupnými spojovacími konektory CG134 (MS3112E08‑3S). To zjednodušuje výměnu na místě a vedení kabelů.
Tovární kalibrace – Dynamická kalibrace při 120 Hz a špičce 5 g zajišťuje přesnost od dodání; při běžném používání není nutná žádná následná kalibrace, což snižuje náklady na údržbu.
Globální schválení – označení CE, certifikace EAC, v souladu s RoHS a splňuje normy EN 61000-6-2, EN 61000-6-4 a EN 61010-1, což zajišťuje vhodnost pro celosvětové průmyslové aplikace.
CE281 444-281-000-013 se ideálně hodí pro širokou škálu průmyslových aplikací monitorování vibrací v bezpečných oblastech, včetně:
Plynové a parní turbíny – Nepřetržité sledování vibrací ložiskové skříně, skříně a hřídele při výrobě energie a mechanických pohonech.
Odstředivé a axiální kompresory – sledování vibrací pro detekci nevyváženosti, opotřebení ložisek a přepětí v ropných a plynárenských, chemických a chladicích zařízeních.
Čerpadla a ventilátory – Dlouhodobé sledování stavu kritických rotačních zařízení v úpravně vody, HVAC a zpracovatelském průmyslu.
Papírny a ocelárny – Náročné monitorování prostředí válců, kalandrů a strojů pro plynulé lití, kde převládá vlhkost, prach a vysoké teploty.
Námořní a pobřežní (nebezpečné zóny) – Měření vibrací na pohonných systémech, palubních strojích a pomocných zařízeních vystavených slané vodě a vysoké vlhkosti.
Testování a měření – Dočasné a trvalé instalace pro ověřování výkonu, odstraňování problémů a programy prediktivní údržby.
Obecné monitorování průmyslového stavu – Jakékoli rotační stroje v továrnách, rafinériích a zpracovatelských závodech, kde jsou pro ochranu majetku vyžadována spolehlivá a dlouhodobá data o vibracích.
CE281 444-281-000-013 představuje standardní, non-Ex variantu aktualizované rodiny CE281. Je vybavena bajonetovým konektorem (MS3112E8‑3P), který poskytuje rozhraní pro rychlé připojení s pozitivním zámkem. Tento konektor je vyroben z nerezové oceli a je navržen pro průmyslové prostředí, kde je výhodná rychlá instalace a odpojení. Mechanismus bajonetové spojky zajišťuje bezpečné spojení odolné proti vibracím a zároveň umožňuje snadnou výměnu kabelu nebo senzoru bez nářadí.
Vnitřní architektura snímače se skládá ze symetrického piezoelektrického prvku ve smykovém režimu, namontovaného na středu, vyrobeného z polykrystalického materiálu. Tato konstrukce nabízí vynikající stabilitu, nízkou příčnou citlivost a vysokou odolnost vůči základnímu napětí a teplotním přechodům. Integrálně připojená elektronika převádí náboj generovaný piezoelektrickým prvkem na proporcionální proudový signál. Proudově modulovaný výstup (2-vodičový systém) přenáší energii do senzoru i signál ze senzoru přes stejné dva vodiče, což zjednodušuje kabeláž a snižuje náklady na instalaci. Vzhledem k tomu, že výstupem je proudový signál, je do značné míry necitlivý na kapacitu kabelu a elektromagnetické rušení, což umožňuje vedení kabelu několik set metrů bez zeslabení nebo degradace signálu.
Celý měřicí řetězec od snímacího prvku až po konektor je chráněn hermeticky uzavřenou mechanickou konstrukcí. Hlava snímače je přivařena k ohebné ochranné trubce z nerezové oceli (1.4541), která je zase přivařena k pouzdru elektroniky (1.4441). Tato souvislá svařovaná sestava zajišťuje, že do vnitřních součástí nemůže proniknout žádná vlhkost, olej nebo nečistoty. Ochranná trubka je navržena tak, aby vydržela opakované ohýbání a mechanické namáhání, díky čemuž je CE281 444-281-000-013 vhodný pro instalace, kde musí být kabel veden úzkými prostory nebo pohyblivými částmi.
Skříň elektroniky obsahuje všechny obvody pro úpravu signálu, včetně převodníku nabíjení na proud, regulátoru napětí a výstupního budiče. Je dimenzován pro provoz až do 125 °C, což je dostatečné pro většinu průmyslových aplikací, kde lze elektroniku namontovat vzdáleně od hlavy horkého senzoru. Senzorová hlavice dimenzovaná na 260 °C může být umístěna přímo na horké povrchy strojů, zatímco elektronika může být umístěna v chladnějším prostoru díky flexibilní délce kabelu (uvedené v objednávce). Toto oddělení tepelných zón prodlužuje celkovou životnost a spolehlivost systému.
Standardní verze nemá certifikaci Ex, takže je vhodná pro použití v prostředí bez nebezpečí výbuchu. Pro aplikace v prostředí s nebezpečím výbuchu poskytují verze Ex (444-281-000-113 s bajonetovým konektorem a 444-281-000-213 se závitovým konektorem) jiskrovou bezpečnost (Ex ia) nebo nejiskřící (Ex nA) ochranu a jsou certifikovány podle mezinárodních norem (ATEX, IEC3us, KGS, EACCSAus, KEASY). CE281 444-281-000-013 je přímou aktualizovanou náhradou za předchozí 444-281-000-012 s identickým výkonem a mechanickými specifikacemi, ale s aktualizovanou dokumentací a objednacími kódy, aby odpovídaly aktuálnímu systému číslování produktů Meggitt.
Správná instalace je nezbytná pro dosažení specifikovaného výkonu CE281 444-281-000-013. Následující pokyny jsou založeny na doporučených postupech společnosti Meggitt:
Montáž hlavy snímače – Hlava snímače je zajištěna pomocí tří imbusových šroubů M4×16 a tří pružných podložek M4. Doporučený utahovací moment je 4,5 Nm (3,3 lb-ft). Montážní povrch by měl být rovný, čistý a bez otřepů nebo barvy, aby byl zajištěn plný kontakt a konzistentní předpětí. Pro optimální vysokofrekvenční odezvu se doporučuje povrchová úprava 1,6 µm (63 µin) nebo lepší.
Montáž skříně elektroniky – Skříň elektroniky se montuje pomocí čtyř šestihranných šroubů M6×35 s pružnými podložkami M6, utahovací moment 15 Nm (11,1 lb-ft). Skříň může být připevněna ke konzole, panelu nebo konstrukci stroje. Ujistěte se, že montážní povrch je tuhý, aby se zabránilo relativnímu pohybu mezi pouzdrem a hlavou snímače, který by mohl způsobit namáhání kabelu.
Vedení kabelů – Ohebná ochranná trubka by měla být vedena s poloměrem ohybu, který zabrání zauzlování nebo přimáčknutí. I když konkrétní minimální poloměr ohybu není uveden v datovém listu, obecnou praxí pro podobné hadice z nerezové oceli je zachovat poloměr alespoň 50 mm (2 palce). Zajistěte kabel v pravidelných intervalech pomocí P-spon nebo stahovacích pásků, ale vyhněte se přílišnému utažení, které by mohlo hadici zdeformovat. Nevystavujte kabel opakovanému ohýbání na stejném místě, protože by to mohlo způsobit únavu.
Elektrické připojení – Bajonetový konektor – Bajonetový konektor (MS3112E8‑3P) se hodí k bajonetovému konektoru CG134 (MS3112E08‑3S). Standardní verze nevyžaduje speciální kabeláž pro Ex závory. Pro správnou funkci však musí napájecí zdroj poskytovat 15 až 28 V DC a dodávat předpětí 5 až 8 mA. Dvouvodičové rozhraní přenáší jak napájení, tak signál; připojte kladné napájení k jednomu kolíku a zpětný signál/signál k druhému. Všimněte si, že pro bajonetový konektor musí být kolíky B a C spojeny externě (jak je znázorněno ve schématu zapojení) – to se obvykle provádí v protikusu konektoru nebo propojovací krabici.
Uzemnění a stínění – Integrovaná izolace pouzdra znamená, že hlava snímače ani pouzdro elektroniky nejsou elektricky spojeny se signální zemí. Tím se zabrání zemním smyčkám. Pro minimalizaci elektromagnetického rušení se však doporučuje správné uzemnění stínění kabelu a krytu elektroniky. Postupujte podle pokynů v instalační příručce pro snímače vibrací CExxx a PVxxx.
Tepelná hlediska – Zajistěte, aby se hlavice snímače používala v určeném teplotním rozsahu. Pokud je hlavice snímače namontována na povrchu s teplotou vyšší než 260 °C, použijte pro snížení přenosu tepla tepelně izolační sadu (MA133) nebo montážní adaptér (TA102, TA104). Skříň elektroniky musí být udržována pod 125 °C; pokud jsou okolní teploty vyšší, zajistěte nucené chlazení nebo přemístěte kryt do chladnější zóny.
Nebezpečné prostory – Tato standardní verze je vhodná pro běžné průmyslové prostředí. Při jakékoli instalaci v blízkosti hořlavých materiálů se vždy řiďte místními bezpečnostními předpisy a používejte vhodné verze s certifikací Ex (444-281-000-113 nebo 444-281-000-213).
Po instalaci by měl být CE281 444-281-000-013 ověřen pomocí známého zdroje vibrací nebo přenosného kalibrátoru. Výstupní proud by měl být úměrný použitému zrychlení; kontrolu citlivosti lze provést aplikací známé úrovně g a měřením aktuální změny. Předpětí by mělo být v rozmezí 5 až 8 mA, pokud nejsou přítomny žádné vibrace. Dále ověřte, zda je spojení konektoru bezpečné a zda je neporušená kontinuita stínění. Pro dlouhodobé monitorování se doporučují pravidelné kontroly systému (např. při běžné údržbě), aby se zajistilo správné fungování senzoru a elektroniky.
CE281 444-281-000-013 se objednává s následujícím označením:
TYP |
POPIS |
OBJEDNÁVKOVÉ ČÍSLO (PNR) |
|---|---|---|
CE281 |
Standardní verze s bajonetovým konektorem (non-Ex) – aktualizovaná řada |
444-281-000-013 |
CE281 |
Verze Ex s bajonetovým konektorem (Ex ia, Ex nA) – aktualizovaná řada |
444-281-000-113 |
CE281 |
Verze Ex se závitovým konektorem (Ex ia, Ex nA) – aktualizovaná řada |
444-281-000-213 |
Při objednávání CE281 444-281-000-013 uveďte požadovanou délku kabelu (pokud je továrně sestaven se specifickou délkou; pro vlastní délky se obraťte na společnost Meggitt). Pro standardní verzi není vyžadována žádná dokumentace certifikátu Ex. Pokud však má být snímač použit v systému vyžadujícím shodu s CE nebo EAC, výrobek již tyto normy splňuje.
K doplnění CE281 444-281-000-013 je k dispozici řada příslušenství, které usnadňuje instalaci, prodloužení kabelu a integraci systému:
POLOŽKA |
TYP |
POPIS |
ČÍSLO DÍLU / REFERENCE |
|---|---|---|---|
Montážní adaptéry |
MA133 |
Tepelně izolační sada – snižuje přenos tepla z horkých povrchů do hlavice snímače |
Viz výkres 809-133-000V011 |
TA102 |
Montážní adaptér – alternativní mechanické rozhraní |
Viz výkres 444-310-401D101 |
|
TA104 |
Montážní adaptér – nerezová šestihranná základna se svorníkem M8 |
Viz výkres 144-136-301D101 |
|
Kabelové sestavy |
EC175 |
Kabelová sestava s bajonetovým nebo závitovým konektorem a volnými přívody – různé délky |
Viz výkresy 922-175-000V104 / V154 |
EE139 |
Sestava kabelu s bajonetovým konektorem a volnými přívody |
Viz výkres 924-139-000V002 |
|
EE143 |
Sestava kabelu se závitovým konektorem a volnými přívody |
Viz výkres 924-143-000V002 |
|
Konektory |
CG134 |
3pinový bajonetový konektor (MS3112E08‑3S, hliník) – pro použití s kabelem K209 nebo K210 (neEx nebo Ex) |
Viz výkres 812-134-000D051 |
CG134 |
3kolíkový závitový konektor (MIL‑C‑83723, nerezová ocel) – pro použití s kabelem K209 (neEx) |
Viz výkres 812-134-000D031 |
|
CG134 |
3kolíkový závitový konektor (MIL‑C‑83723, nerezová ocel) – pro použití s kabelem K210 (Ex) |
Viz výkres 812-134-000D041 |
|
Spojovací krabice |
JB105 |
Spojovací krabice pro kabeláž čidla a distribuci signálu |
Viz samostatný datový list |
JB116 |
Spojovací krabice se zvýšenou ochranou |
Viz samostatný datový list |
|
Přenosové kabely |
série K2xx |
Různé kabely (K209, K210 atd.) pro prodloužení kabeláže snímačů |
Viz samostatné datové listy |
Galvanické separační jednotky |
GSI127 |
Galvanický izolátor – zajišťuje elektrickou izolaci mezi senzorem a monitorovacím systémem, užitečný pro přerušení zemních smyček (není povinné pro standardní verzi) |
Viz samostatný datový list |
Poznámka: Při objednávání kabelových sestav nebo konektorů pro CE281 444-281-000-013 zajistěte kompatibilitu s bajonetovým konektorem (MS3112E8-3P). Protikus konektoru je bajonetového typu CG134 (MS3112E08‑3S). Pro aplikace bez Ex lze použít kabel K209 nebo K210, ale K210 je obvykle vyhrazen pro instalace v prostředí Ex.
Na konci své životnosti by měl být CE281 444-281-000-013 zlikvidován v souladu s místními předpisy na ochranu životního prostředí. Senzor obsahuje slitinu INCONEL, nerezovou ocel a elektronické součástky. V Evropské unii platí směrnice o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (WEEE) – oddělený sběr a recyklace jsou povinné. Společnost Meggitt podporuje ekologicky odpovědnou likvidaci a může vám poradit ohledně správných recyklačních kanálů.
Následující tabulka poskytuje komplexní technické specifikace pro CE281 444-281-000-013. Všechny hodnoty jsou nominální při 23 °C ±5 °C (73 °F ±9 °F), pokud není uvedeno jinak.
SPECIFIKACE KATEGORIE |
PARAMETR |
HODNOTA / POPIS |
|---|---|---|
GENERÁL |
Požadavky na vstupní napájecí zdroj |
15 až 28 VDC, předpětí (pohotovostní) proud 5 až 8 mA |
Přenos signálu |
Proudově modulovaný výstup (2vodičový systém) |
|
Zpracování signálu |
Integrovaná elektronika (převod nabití na proud) |
|
Externí zpracování signálu |
Elektronika galvanické separační jednotky a/nebo monitorovacího systému |
|
VÝKON |
Citlivost (při 120 Hz, 5 g vrchol) |
10 μA/g ±5 % |
Dynamický rozsah měření (hlava snímače) |
0,0001 až 200 g vrchol |
|
Kapacita přetížení (hroty, hlava senzoru) |
Špička až 2000 g |
|
Linearita (přes dynamický rozsah) |
±1 % |
|
Příčná citlivost (při 15 Hz, 5 g) |
<3 % |
|
Rezonanční frekvence (namontovaná) |
Typická frekvence 25 kHz |
|
Frekvenční odezva (3 až 7000 Hz) |
≤4,5 % (vylepšená tolerance) |
|
ENVIRONMENTÁLNÍ |
Průběžná teplota hlavy snímače |
–55 až 260 °C (–67 až 500 °F) |
Krátkodobé přežití hlavy senzoru |
–70 až 290 °C (–94 až 554 °F) po dobu max. 15 minut. |
|
Průběžná teplota připojené elektroniky |
–40 až 125 °C (–40 až 257 °F) |
|
Krátkodobé přežití připojené elektroniky |
–55 až 150 °C (–67 až 302 °F) po dobu max. 15 minut. |
|
Chyba citlivosti na teplotu (hlava snímače, –20 až 260 °C) |
±5 % vzhledem k 23 °C |
|
Chyba citlivosti na teplotu (hlava snímače, –55 až 260 °C) |
–14 % až +5 % vzhledem k 23 °C |
|
Zrychlení šoku (hlava snímače, půlsinus 1 ms) |
2000 g vrchol |
|
Zrychlení rázu (elektronika, půlsinus 1 ms) |
500 g vrchol |
|
Odolnost proti korozi / vlhkosti |
Senzor: INCONEL slitina 600, hermeticky svařovaný; Ochranná trubka: Nerezová ocel 1.4541; Pouzdro elektroniky: Nerezová ocel 1.4441 – vše hermeticky svařené, nepropustné, nepropustné pro 100 % RH, vodu, páru, olej, mořskou sůl, prach, houby, písek |
|
Základní deformační citlivost |
Typicky 0,0025 g/ue |
|
ELEKTRICKÝ |
Typ konektoru (standardní verze) |
Bajonet – MS3112E8‑3P (nerezová ocel) se spojuje s bajonetovým konektorem CG134 (MS3112E08‑3S) |
Rozsah napájecího napětí |
15 až 28 V DC |
|
Zkreslení proudu |
5 až 8 mA |
|
Typ výstupu |
Proudově modulované, 2vodičové |
|
MECHANICKÁ |
Hmotnost hlavy snímače |
Přibl. 70 g (0,15 lb) |
Hmotnost kabelu/flexibilní hadice |
Přibl. 135 g/m (0,091 lb/ft) |
|
Hmotnost pouzdra připojené elektroniky |
Přibl. 200 g (0,44 lb) |
|
Montáž hlavy snímače |
Tři imbusové šrouby M4×16 s pružnými podložkami M4; točivý moment 4,5 Nm (3,3 lb-ft) |
|
Montáž krytu elektroniky |
Čtyři imbusové šrouby M6×35 s pružnými podložkami M6; točivý moment 15 Nm (11,1 lb-ft) |
|
Požadavek na montážní izolaci |
Integrální izolace pouzdra – není nutná elektrická izolace montážní plochy |
|
CERTIFIKACE A SHODA |
Elektromagnetická kompatibilita |
EN 61000-6-2:2005, EN 61000-6-4:2007 + A1:2011, TR CU 020/2011 |
Elektrická bezpečnost |
EN 61010‑1:2010 |
|
Environmentální |
V souladu s RoHS (2011/65/EU) |
|
Označení CE |
EU prohlášení o shodě |
|
Označení EAC |
Soulad s Euroasijskou celní unií |
|
Ruské schválení vzoru |
Certifikát OC.C.28.004.AN° 59463 |
|
KALIBRACE |
Tovární kalibrace |
Dynamická kalibrace při 120 Hz a 5 g vrcholu (23 °C); není nutná následná kalibrace |
NEBEZPEČNÁ OBLAST (NEVZTAHUJE SE NA TUTO STANDARDNÍ VERZI) |
Ex verze |
K dispozici samostatně: bajonet Ex (444-281-000-113), závit Ex (444-281-000-213) – konkrétní parametry naleznete v certifikátech |
