ABB
DI811 3BSE008552R1
300 dolarů
Skladem
T/T
Xiamen
| Dostupnost: | |
|---|---|
| Množství: | |
DI811 je vysoce výkonný digitální vstupní modul patřící do řady S800 I/O v rámci platforem řídicích systémů ABB Ability™ System 800xA® a Symphony Plus. Je speciálně navržen pro spolehlivé a robustní získávání spínacích signálů v prostředí průmyslové automatizace. Základní funkcí modulu je přijímat digitální signály 48V stejnosměrného proudu (DC) z polních zařízení (jako jsou stavové signály z koncových spínačů, tlačítek, reléových kontaktů atd.) a převádět je na digitální data rozpoznatelná a zpracovatelná řídicím systémem.
DI811 využívá vstupní obvod typu Current Sinking, běžný a spolehlivý způsob připojení v průmyslovém řízení. Modul poskytuje 16 nezávislých vstupních kanálů, inteligentně rozdělených do dvou zcela elektricky izolovaných skupin po 8 kanálech, s jedním vstupem pro kontrolu procesního napětí na skupinu. Tato seskupená konstrukce izolace výrazně zvyšuje stabilitu a bezpečnost systému tím, že účinně potlačuje proudy zemní smyčky a rušení v běžném režimu, čímž zabraňuje, aby porucha v jedné skupině ovlivnila druhou. Je zvláště vhodný pro komplexní nebo distribuovaná pole elektroinstalace.
Modul se vyznačuje kompaktním designem a lze jej instalovat na různé zakončovací jednotky (MTU), které nabízejí flexibilní možnosti připojení pro splnění různých požadavků na kabeláž v terénu (např. připojení svorkovnice, konektory D-Sub atd.). Díky širokému rozsahu provozního napětí, vestavěné ochraně proti elektromagnetické kompatibilitě (EMC), konfigurovatelným digitálním filtrům a komplexní diagnostice je DI811 ideální volbou pro náročné aplikace v diskrétní výrobě, zpracovatelském průmyslu, energetice a infrastruktuře.
Vstup s vysokou hustotou a vysokou spolehlivostí: Integruje 16 kanálů digitálního vstupu 48 V DC, optimalizuje využití prostoru skříně a zároveň zajišťuje dlouhodobý stabilní provoz prostřednictvím vysoce kvalitních komponent a izolačního designu.
Zvýšená bezpečnost systému: Kanály jsou rozděleny do dvou izolovaných skupin po 8. Tato konstrukce účinně obsahuje chyby a zabraňuje šíření rušení, čímž zlepšuje robustnost celého I/O systému.
Komplexní kontrola napětí: Každá skupina obsahuje vyhrazený vstup pro kontrolu procesního napětí. Okamžitě detekuje ztrátu nebo abnormalitu 48V napájecího zdroje napájejícího senzory v této skupině, generuje signál chyby kanálu a hlásí jej přes ModuleBus do řídicího systému pro rychlou lokalizaci závady a včasné varování, čímž zkracuje prostoje.
Výkonná odolnost proti hluku:
Konfigurovatelné digitální filtry: Každý kanál může nezávisle volit časy digitálního filtru 2 ms, 4 ms, 8 ms nebo 16 ms, čímž účinně odfiltruje šumové špičky na polním vedení (pulzy kratší než čas filtru jsou potlačeny), čímž je zajištěna přesnost signálu.
Vestavěná EMC ochrana: Každý vstupní kanál integruje komponenty EMC ochrany, aby odolal přepětí, pulzním impulzům a dalšímu elektromagnetickému rušení od siločar, v souladu s přísnými průmyslovými standardy EMC.
Podpora přenosu na dlouhé vzdálenosti: Podporuje maximální délku polního kabelu 600 metrů, vhodný pro aplikace s široce rozptýleným zařízením.
Intuitivní diagnostika stavu:
Indikace LED na kanál: Každý vstupní kanál má nezávislý indikátor LED, který v reálném čase zobrazuje logický stav kanálu ('0' nebo '1') pro rychlé řešení problémů na místě.
Indikace LED na úrovni modulu: Přední strana modulu poskytuje stavové LED diody Fault (F), Run (R) a Warning (W), které nabízejí okamžitý přehled o stavu modulu.
Komplexní diagnostické informace: Kromě chyb kontroly napětí lze všechny diagnostické stavy (chyba modulu, varování modulu, chyba kanálu) číst prostřednictvím sběrnice ModuleBus, což usnadňuje centralizované a vzdálené monitorování.
Flexibilní montáž a připojení: Kompatibilní až s 8 různými zakončovacími jednotkami (MTU), včetně typů Compact a Extended. Podporuje různé způsoby připojení, jako jsou šroubové svorky, konektory D-Sub a výstupní svorky s pojistkou. Umožňuje přímé připojení k dvouvodičovým nebo třívodičovým senzorům bez dalšího řazení, což zjednodušuje inženýrství, instalaci a údržbu.
Širokorozsahové přizpůsobení napájecího zdroje: Rozsah napětí vstupního signálu pokrývá 30V až 60V (logická '1') se jmenovitým provozním napětím 48V DC. Funguje spolehlivě v širokém rozsahu napájení 36V až 60V DC a vykazuje dobrou adaptabilitu na kolísání napájení.
Konstrukce s nízkou spotřebou energie: Typický ztrátový výkon je pouze 2,7 W (počítáno se 70 % kanálů aktivních při 48 V), což pomáhá snížit celkové tepelné zatížení skříně a zlepšit energetickou účinnost systému.
Rozsáhlé průmyslové certifikace: Produkt je držitelem různých mezinárodních certifikací včetně CE, cULus (pro třídu I Div 2 / Zóna 2 nebezpečná místa), ATEX zóna 2, ABS, BV, DNV, LR, splňující vstupní požadavky pro hlavní světové trhy týkající se elektrické bezpečnosti, nebezpečných prostředí a námořních aplikací.
1. Vnitřní architektura a izolace:
Každý vstupní kanál DI811 tvoří kompletní řetězec úpravy signálu. Signál vstupuje z polní svorky a prochází postupně komponenty omezujícími proud (ochrana vnitřních obvodů), komponenty EMC ochrany (filtrující vysokofrekvenční rušení), optočlen (poskytující kritickou elektrickou izolaci mezi vstupní stranou a stranou řídicího systému), než je odeslán do vnitřní logiky ke zpracování. Skupinová izolace je vrcholem DI811, fyzicky a elektricky rozděluje 16 kanálů do dvou nezávislých 'ostrovů'. Každý 'ostrov' má svou vlastní referenční zemi s vysoce kvalitními izolačními bariérami mezi nimi a mezi nimi a základní deskou systému (ModuleBus). Tato konstrukce zcela odděluje rušivé cesty, které by mohly být zavedeny prostřednictvím společných zemních vedení, což je zásadní pro rostliny s dlouhými kabely nebo složitými uzemňovacími systémy.
2. Kontrola procesního napětí:
V každé 8-kanálové skupině je kromě 8 vstupních signálových bodů navržen i vyhrazený vstup pro kontrolu napětí. Tento vstup nepřetržitě monitoruje, zda je napájení 48V (typicky označené L1+, L2+) napájející všechna čidla/zařízení v této skupině normální. Po detekci ztráty nebo poklesu pod prahovou hodnotu napájecího napětí této skupiny logika modulu okamžitě označí všechny kanály v této skupině stavem 'chyba' a ohlásí událost 'výpadek napájení skupiny' přes ModuleBus do regulátoru. To umožňuje pracovníkům provozu a údržby rychle rozlišit mezi poruchou jediného snímače a problémem s napájením celé smyčky, což výrazně zlepšuje efektivitu odstraňování problémů.
3. Indikace stavu a diagnostická komunikace:
Diagnostické informace jsou prezentovány na dvou úrovních:
Místní hardwarová indikace: 16 hustě osazených zelených LED na předním panelu poskytuje nejpřímější odraz stavu kanálu. Tříbarevné LED diody F/R/W výše nabízejí souhrnný zdravotní stav: nepřerušované zelené 'Spustit' označuje normální provoz; blikající žlutě 'Varování' může znamenat nekritická varování (např. změna konfigurace filtru); svítící nebo blikající červená 'Chyba' znamená vážnou chybu (např. selhání inicializace modulu, výpadek napájení skupiny).
Vzdálená softwarová diagnostika: Všechny podrobné diagnostické informace, včetně konkrétních chybných čísel kanálů, stavu dohledu nad napětím, vnitřní teploty modulu (je-li k dispozici) atd., jsou přenášeny v reálném čase přes vysokorychlostní sběrnici ModuleBus do řídicí jednotky nebo systémového softwaru (např. 800xA). Lze jej zobrazit vizuálně na HMI inženýrských stanic nebo operátorských stanic, což podporuje protokolování historických dat a správu alarmů.
4. Konfigurovatelné digitální filtry:
Prostředí průmyslového pole je složité a kabely mohou zachytit přechodné rušivé impulsy. Softwarově konfigurovatelný filtr DI811 funguje jako časovač 'debounce' pro každý kanál. Uživatelé mohou v konfiguračním softwaru zvolit časy filtrování 2 ms, 4 ms, 8 ms nebo 16 ms na základě skutečných podmínek v terénu (např. doba odskoku tlačítka, chvění kontaktu relé, hladina okolního hluku). Jako platné změny stavu vstupu budou rozpoznány pouze stabilní změny signálu trvající více než trojnásobek zvoleného času filtru (např. >12 ms pro filtr 4 ms). To účinně zabraňuje falešnému spouštění v důsledku okamžitého rušení a zvyšuje spolehlivost systému.
5. Flexibilní přizpůsobitelnost MTU:
Samotný modul DI811 se nepřipojuje přímo k provozním kabelům; zapojuje se do různých modulových ukončovacích jednotek (MTU). MTU poskytuje fyzické kabelové svorky. DI811 je kompatibilní s celou řadou typů MTU:
TU810/TU814 (Compact): Poskytněte standardní šroubové svorky, nákladově efektivní, ale vyžadují externí svorky pro rozvod energie.
TU812 (Compact): Poskytuje D-Sub 25kolíkový (samec) konektor, vhodný pro standardizovaná připojení s předem připravenými kabely a konektory, což usnadňuje rychlé zapojování/odpojování a údržbu.
TU818 (Compact): Navrženo speciálně pro zjednodušení připojení k dvouvodičovým snímačům a snížení externího řazení.
TU830/TU833 (Extended): Podpora přímého připojení třívodičových senzorů (Power+, Signal, Power-), nevyžadujících žádné externí terminály, nabízí vysokou integraci.
TU838 (Extended): Staví na rozšířené konektivitě dodatečným poskytováním jedné pojistky (max. 3A) na dva kanály pro chráněný výstupní výkon pro akční členy (např. malé solenoidy), čímž nabízí silnější funkčnost.
TU850 (Extended): Poskytuje jednu odpojitelnou PTC pojistkovou zásuvku senzoru/vysílače na kanál, nabízí samoresetovací nadproudovou ochranu a vysokou úroveň bezpečnosti.
Uživatelé si mohou vybrat nejvhodnější MTU na základě konkrétních faktorů projektu, jako je typ snímače, postupy zapojení a potřeba integrované ochrany napájení, čímž se dosáhne vysokého stupně technické flexibility.
DI811 je navržen a testován v přísném souladu se standardy průmyslových výrobků. Vyznačuje se širokým rozsahem provozních teplot, může pracovat stabilně ve vysoce vlhkém prostředí bez kondenzace a má odolnost vůči korozivním plynům na úrovni G3, takže je vhodný pro většinu průmyslových závodů. Jeho krytí IP20 označuje ochranu proti dotyku prstů s nebezpečnými částmi, ale je primárně určeno pro instalaci uvnitř ochranných krytů, chránících před přímým vniknutím pevných předmětů a kapající vodou.
Pokud jde o bezpečnostní certifikace, DI811 nejen splňuje základní požadavky směrnice CE, ale je také držitelem certifikací UL a ATEX pro nebezpečné prostory třídy I divize 2 / zóna 2. To znamená, že jej lze instalovat v oblastech, kde se mohou vyskytovat hořlavé plyny nebo prach, ale je nepravděpodobné, že by za normálních provozních podmínek vytvořily výbušnou atmosféru (např. specifické oblasti v petrochemických, farmaceutických závodech nebo závodech na zpracování obilí), což výrazně rozšiřuje rozsah jeho použití. Současně certifikace od hlavních námořních klasifikačních společností (ABS, BV, DNV, LR) umožňují jeho použití na pobřežních plošinách a plavidlech.
Díky své robustnosti, spolehlivosti a flexibilitě je DI811 široce používán v:
Process Industries: Sběr signálu pro stav ventilu, start/stop čerpadla, hladinové spínače, tlakové spínače v chemikáliích, oleji a plynu, léčivech, úpravě vody.
Diskrétní výroba: Monitorování bezpečnostních dveřních spínačů, polohových senzorů, tlačítek a přepínačů v automobilové výrobě, na výrobních linkách polovodičů, balicích strojích.
Energy & Power Distribution: Monitorování pomocných kontaktů pro jističe a odpojovače v elektrárnách a rozvodnách.
Infrastruktura: Zpětná vazba stavu zařízení v automatizaci budov a signalizačních systémech metra.
Námořní: Různé poplachové a stavové monitorovací body v systémech automatizace lodních strojoven.
| Kategorie funkce | Název parametru | Specifikace |
|---|---|---|
| Obecné parametry | Model produktu | DI811 |
| Číslo výrobku | 3BSE008552R1 | |
| Typ I/O | Digitální vstupní modul | |
| Specifikace signálu | 48 V DC, útlum proudu | |
| Počet kanálů | 16 kanálů | |
| Seskupování | 2 skupiny, 8 kanálů na skupinu, izolované od sebe a od země | |
| Elektrické vstupní charakteristiky | Jmenovité napětí / provozní rozsah | 48 V DC (36 V DC až 60 V DC) |
| Logic '1' Rozsah napětí signálu | 30V až 60V | |
| Logic '0' Rozsah napětí signálu | -60 V až +10 V | |
| Jmenovitý vstupní proud (@48V) | 4 mA | |
| Logika '1' Min. Vstupní proud | > 2,0 mA | |
| Logika '0' Max. Vstupní proud | < 0,5 mA | |
| Vstupní impedance | 11 kΩ | |
| Izolace a ochrana | Izolace | Skupinová izolace (2 skupiny) |
| Jmenovité izolační napětí | 50 V | |
| Dielektrické zkušební napětí | 500 V AC | |
| Omezení proudu | Výkon snímače může být proudově omezen MTU (závisí na typu MTU, např. TU838 s pojistkami) | |
| EMC ochrana | Vestavěné pro každý kanál | |
| Optická izolace | Na kanál | |
| Zpracování signálu | Časy digitálního filtru | Nastavitelné: 2 ms, 4 ms, 8 ms, 16 ms |
| Max. Délka polního kabelu | 600 metrů (656 yardů) | |
| Dohled a diagnostika | Dohled nad procesním napětím | 2 kanály (1 na skupinu) |
| Odečet diagnostiky | Přes ModuleBus | |
| Přední LED diody | Stav modulu: F(výchozí), R(ne), W(výstraha) Stav kanálu: 16 jednotlivých LED (indikujících '0'/'1') |
|
| Indikace stavu | Module Error, Module Warning, Channel Error, Voltage Supervision Status | |
| Výkon a ztrátový výkon | Spotřeba 5V základní desky (ModuleBus) | 50 mA |
| Spotřeba 24 V základní desky (ModuleBus) | 0 mA | |
| Externí spotřeba 24V | 0 mA | |
| Typická ztráta energie (1) | 2,7 W | |
| Mechanické a ekologické | Šířka | 45 mm (1,77 palce) |
| Hloubka | 102 mm (4,01 palce), 111 mm (4,37 palce) vč. konektor | |
| Výška | 119 mm (4,7 palce) | |
| Hmotnost | 0,15 kg (0,33 lb) | |
| Rozsah provozních teplot | 0°C až +55°C (+32°F až +131°F) *Certifikovaný rozsah: +5°C až +55°C* Max. okolní teplota pro vertikální montáž v Compact MTU: 40°C (104°F) |
|
| Rozsah skladovacích teplot | -40 °C až +70 °C (-40 °F až +158 °F) | |
| Relativní vlhkost | 5 % až 95 %, nekondenzující | |
| Stupeň znečištění | Stupeň 2 (IEC 60664-1) | |
| Ochrana proti korozivním plynům | ISA-S71.04: G3 | |
| Třída ochrany | IP20 (IEC 60529) | |
| Mechanické provozní podmínky | IEC/EN 61131-2 | |
| Kompatibilita | Kompatibilní MTU | TU810, TU812, TU814, TU818, TU830, TU833, TU838, TU850 |
| Klíčovací kód | BD | |
| Certifikace a shoda | Elektrická bezpečnost | EN 61010-1, UL 61010-1, EN 61010-2-201, UL 61010-2-201 |
| Nebezpečné umístění | Třída I Div 2 cULus, Třída I Zóna 2 cULus, ATEX Zóna 2 | |
| Námořní certifikace | ABS, BV, DNV, LR | |
| EMC | EN 61000-6-4 (emise), EN 61000-6-2 (imunita) | |
| Kategorie přepětí | IEC/EN 60664-1, EN 50178 | |
| Třída vybavení | Třída 1 (IEC 61140; chráněno proti zemi) | |
| Soulad s životním prostředím | RoHS: DIRECTIVE/2011/65/EU (EN 50581:2012) WEEE: SMĚRNICE/2012/19/EU |
|
| Značka CE | Ano |