nyban1
Nacházíte se zde: Domov » Systémy » Distribuovaný řídicí systém » ABB Advant 800xA » Analogový výstupní modul ABB AO801 3BSE020514R1
Zanechte nám zprávu

načítání

ABB AO801 3BSE020514R1 Analogový výstupní modul

  • ABB

  • AO801 3BSE020514R1

  • 380 dolarů

  • Skladem

  • T/T

  • Xiamen

Dostupnost:
Množství:
tlačítko sdílení na facebooku
tlačítko sdílení na Twitteru
tlačítko sdílení linky
tlačítko sdílení wechat
tlačítko sdílení linkedin
tlačítko sdílení na pinterestu
tlačítko sdílení whatsapp
tlačítko sdílení kakaa
tlačítko sdílení snapchat
tlačítko sdílení telegramu
sdílet toto tlačítko sdílení

Analogový výstupní modul ABB AO801 je klíčovou součástí automatizačního systému ABB Ability™ System 800xA®, který patří do rodiny I/O hardwaru řady S800L. Tento modul, navržený pro aplikace řízení průmyslové automatizace vyžadující vysoce přesný, vysoce spolehlivý analogový signálový výstup, poskytuje 8 nezávislých jednostranných unipolárních analogových proudových výstupních kanálů, které podporují standardní průmyslové formáty signálu 0...20 mA a 4...20 mA. Modul AO801 integruje pokročilé mechanismy autodiagnostiky a ochrany proti poruchám, které zajišťují stabilní a nepřetržitý provoz v náročných průmyslových prostředích. Je ideální volbou pro přesné řízení procesů v oblastech, jako je zpracovatelský průmysl, výroba a energetika.


Jako součást distribuovaného řídicího systému ABB System 800xA se modul AO801 hladce integruje s ostatními komponentami systému. Komunikuje přes vysokorychlostní modulovou sběrnici a umožňuje přesné ovládání polních pohonů (např. regulačních ventilů, frekvenčních měničů, spouštěčů motorů). Jeho modulární, kompaktní design usnadňuje instalaci a údržbu, zatímco jeho komplexní bezpečnostní certifikace (např. CE, ATEX, cULus a hlavní námořní klasifikační společnosti) zajišťují shodu a vhodnost pro použití v různých průmyslových a nebezpečných prostředích po celém světě.


2. Klíčové vlastnosti a výhody

Základní konstrukce modulu AO801 se točí kolem spolehlivosti, přesnosti a bezpečnosti. Jeho hlavní funkce a výhody jsou demonstrovány v následujících aspektech:

  1. Vysoce výkonný vícekanálový výstup:

    • Poskytuje 8 vzájemně izolovaných analogových proudových výstupních kanálů.

    • Každý kanál lze nezávisle nakonfigurovat na výstup 0...20 mA nebo 4...20 mA. Rozsah 4...20 mA je řízen řídicím systémem vyšší úrovně nebo rozhraním Field Communication Interface (FCI), který vyhovuje průmyslovým standardům a podporuje signál 'živá nula'.

    • Jednostranné provedení výstupu zjednodušuje zapojení.

  2. Vylepšená bezpečnost a spolehlivost systému:

    • Funkce Output Set as Predetermined (OSP): Při detekci vnitřní chyby (např. ztráta komunikace, interní diagnostická chyba) může modul automaticky nastavit všechny výstupní kanály do uživatelem předdefinovaného bezpečného stavu (např. udržení poslední hodnoty, pokles na minimum nebo maximum), čímž se zabrání běhu procesu. To je klíčová vlastnost pro zajištění provozní bezpečnosti.

    • Komplexní autodiagnostika: Modul pravidelně provádí interní autotesty, monitoruje napájení, vnitřní obvody a stav kanálu. Stav modulu, poruchy a chyby na úrovni kanálu jsou hlášeny v reálném čase prostřednictvím stavových LED diod na předním panelu a systémového softwaru.

    • Ochrana proti zkratu: Koncový stupeň je navržen jako zkratuvzdorný a proudově omezený typ. I když je výstup náhodně zkratován na nulový potenciál (ZP) nebo napájení +24V, nezpůsobí to trvalé poškození modulu, což výrazně zvýší robustnost systému.

    • Skupinová izolace: Všechny výstupní kanály jsou elektricky izolovány jako skupina od uzemnění systému, což účinně potlačuje rušení v běžném režimu a zlepšuje integritu signálu a imunitu systému.

  3. Vynikající dynamický výkon a přesnost:

    • Vysoké rozlišení: Používá 12bitový digitálně-analogový převodník (DAC) pro jemné ovládání výstupu.

    • Rychlá odezva: Doba ustálení signálu (doba náběhu) je typicky pouze 10 µs a cyklus aktualizace modulu je 1 ms, což splňuje požadavky rychlých regulačních smyček.

    • Vysoká přesnost a nízký teplotní drift: Při 25 °C nepřesahuje maximální chyba celého rozsahu 0,1 %. Koeficient teplotního driftu je typicky 30 ppm/°C, maximálně 60 ppm/°C, což zajišťuje stabilní výstup v širokém teplotním rozsahu.

  4. Flexibilní připojení a instalace:

    • Připojení procesního signálu a napájení používají odnímatelné svorkovnice, které usnadňují instalaci, uvedení do provozu a údržbu.

    • Podporuje širokou škálu velikostí drátů (Pevné: 0,05-2,5 mm²; Splétané: 0,05-1,5 mm²) a poskytuje doporučené hodnoty točivého momentu (0,5-0,6 Nm) a délky odizolování (6-7,5 mm) pro standardizované zpracování.

    • Modul je kompaktní velikosti (š 86,1 mm x H 58,5 mm x V 110 mm) a lehký (0,24 kg), vhodný pro montáž na kolejnice s vysokou hustotou.

  5. Robustní kompatibilita s životním prostředím:

    • Široký rozsah provozních teplot: 0 až +55 °C (certifikováno pro +5 až +55 °C). Rozsah skladovacích teplot je -40 až +70 °C.

    • Vysoké krytí: IP20 (ochrana proti dotyku prstů a pevných předmětů o průměru ≥12,5 mm), splňující požadavky pro instalaci uvnitř rozvaděčů.

    • Dobrá tolerance vlhkosti: Podporuje 5% až 95% relativní vlhkosti (bez kondenzace).

    • Komplexní ochrana proti korozi: Vyhovuje úrovni ISA-571.04 G3, vhodná pro průmyslové prostředí s mírně korozivní atmosférou.

  6. Rozsáhlé průmyslové certifikace:

    • Elektromagnetická kompatibilita (EMC): Vyhovuje normám EN 61000-6-2 (Imunita pro průmyslová prostředí) a EN 61000-6-4 (emise pro průmyslová prostředí).

    • Elektrická bezpečnost: Vyhovuje EN/UL 61010-1 a EN/UL 61010-2-201.

    • Certifikace pro nebezpečné oblasti: Vhodné pro třídu I divize 2 (cULus) a ATEX/IECEx zóna 2 s nebezpečím výbuchu, poskytující povolení přístupu pro aplikace v ropném a plynárenském, chemickém a podobném průmyslu.

    • Námořní certifikace: Certifikováno hlavními klasifikačními společnostmi včetně ABS (USA), BV (Francie), DNV (Norsko), LR (UK), vhodné pro námořní aplikace.

    • Shoda s životním prostředím: Splňuje směrnice EU RoHS (2011/65/EU) a WEEE (2012/19/EU).

3. Princip návrhu a výpočet ztráty výkonu

1. Přehled blokového schématu modulu:
Funkční blokové schéma ukazuje, že jádrem modulu AO801 je mikroprocesor (CPU) zodpovědný za komunikaci s nadřazeným kontrolérem přes rozhraní Modulebus (MBI) a správu D/A převodníků pro všech 8 kanálů. Koncový stupeň každého kanálu je vybaven ochrannými obvody EMC pro zajištění kvality signálu. Modul interně monitoruje stav napájení 5V a 24V (Power_ok), což tvoří základ pro autodiagnostiku a indikaci stavu.

2. Výpočet ztráty výkonu (hlavní úvaha):
Celková ztráta výkonu modulu (obvykle 3,8 W) pochází hlavně z koncových stupňů. Pro zajištění dlouhodobého spolehlivého provozu modulu (udržení vysoké MTBF) je nutné vypočítat skutečný ztrátový výkon koncových stupňů, aby nedošlo k přehřátí v důsledku nadměrné zátěže. Ztrátový výkon koncového stupně se vypočítá takto:

  • Když je externí napájecí napětí pro koncové stupně, UP, < 24 V:
    P_output = Σ [ (UP - 4,7 - (R_Li + 100) × I_CHi) × I_CHi ] (i=1 až 8)

  • Když je externí napájecí napětí pro koncové stupně, UP, ≥ 24 V:
    P_output = Σ [ (19,3 - (R_Li + 100) × I_CHi) × I_CHi ] (i=1 až 8)

Kde:

  • UP : Napájecí napětí pro koncové stupně

  • I_CHi : Průměrný výstupní proud kanálu i (A)

  • R_Li : Zátěžový odpor kanálu i (Ω)

  • 100 Ω ve vzorci představuje pevnou impedanci vnitřní výstupní smyčky modulu.

Kritérium výpočtu: Součet ztrátového výkonu ze všech 8 kanálů, P_output , musí být menší než 1,2 W. Tato kontrola je zvláště nutná, když je výstupní zátěž menší než 250 ohmů a je použito vyšší napájecí napětí. Krátkodobé přetížení nebo zkrat modul nepoškodí, ale dlouhodobé přetížení výrazně zkrátí střední dobu mezi poruchami (MTBF) modulu.

4. Instalace, zapojení a aplikace

1. Přiřazení svorek:
16 procesních svorek modulu (10, 1-, 20, 2- … 80, 8-) odpovídá kladnému výstupu a zpětnému vedení (ZP) pro každý z 8 kanálů. Jasné značení usnadňuje zapojení a kontrolu obvodu.

2. Typické schéma zapojení:
Každý kanál je připojen ve 2vodičové konfiguraci k provoznímu zařízení (např. polohovači ventilu). Svorka '+ Output' modulu se připojuje ke kladné svorce signálu zařízení a záporná nebo společná svorka zařízení se připojuje k odpovídající svorce 'Zpět (ZP)' na modulu. Toto zapojení představuje standardní způsob připojení proudové smyčky.

3. Oblasti použití:
Modul ABB AO801 je široce používán ve scénářích vyžadujících vysoce přesné analogové řízení, například:

  • Process Industries: Řízení průtoku, tlaku, teploty a regulačních ventilů hladiny v chemických, petrochemických, farmaceutických a úpravnách vody.

  • Výkon a energie: Řízení napájecí vody kotle, řízení otáček turbíny, řízení dodávky paliva.

  • Výroba: Regulace rychlosti výrobní linky, regulace tahu, regulace teploty.

  • Námořní a offshore: Řízení motoru, systémy balastní vody, ovládání kormidelního zařízení.

  • Automatizace budov: Řízení klapek a vodních ventilů ve velkých systémech HVAC.


Kategorie Parametr Specifikace a popis
Obecné informace Typ produktu AO801

Číslo artiklu 385E020514R1

Typ modulu Analogový výstup

Mechanika S800L
Výstupní charakteristiky Počet kanálů 8

Typ signálu Unipolární, s jedním koncem

Výstupní rozsah 0...20 mA, 4...20 mA (poslední ovládá kontrolér/FCI)

Schopnost nad/pod rozsah ±15 %

Maximální výstupní zatížení ≤ 850 Ω (pro zajištění plného rozsahu 20 mA při jmenovitém napětí)

Rezoluce 12 bitů

Přesnost (při 25 °C) ≤ 0,1 % plného rozsahu

Posun teploty Typické: 30 ppm/°C; Max: 60 ppm/°C

Čas vzestupu 10 µs (typické)

Aktualizovat čas cyklu 1 ms

Omezení proudu Ano, výstup odolný proti zkratu
Elektrické charakteristiky Izolace Skupina výstupních kanálů izolovaná od země

Jmenovité izolační napětí 50 V

Dielektrické zkušební napětí 500 V AC

Ztráta výkonu Typický 3,8W

+5 V Spotřeba proudu modulové sběrnice Max 70 mA

+24 V Spotřeba externího napájecího proudu Max 200 mA (pro pohon koncového stupně)
Připojení a instalace Maximální délka polního kabelu 600 metrů (656 yardů)

Podporované velikosti vodičů Pevná: 0,05 - 2,5 mm² (30-12 AWG)
Lanka: 0,05 - 1,5 mm² (30-12 AWG)

Točivý moment terminálu Doporučený 0,5 - 0,6 Nm

Délka odizolování 6–7,5 mm (0,24–0,30 palce)
Diagnostika a indikace Přední LED LED S(stav): indikuje chod nebo poruchu

Indikace sledování stavu Může hlásit chybu modulu, varování modulu, chybu kanálu

Output Set as Predetermined (OSP) Podporováno, výstup při poruše přejde na předdefinovanou hodnotu

Možnosti časovače OSP 256 ms, 512 ms, 1024 ms
Životní prostředí a certifikace Provozní teplota 0 až +55 °C (provozní certifikace: +5 až +55 °C)

Skladovací teplota -40 až +70 °C

Relativní vlhkost 5 % až 95 %, nekondenzující

Max. Okolní teplota (horizontální montáž) 55 °C

Max. Okolní teplota (vertikální montáž) 40 °C

Stupeň znečištění Stupeň 2 (IEC 60664-1)

Třída ochrany IP20 (IEC 60529)

Korozivní atmosféra ISA-571.04 G3

Mechanické provozní podmínky IEC/EN 61131-2

Normy EMC Emise: EN 61000-6-4
Odolnost: EN 61000-6-2

Normy elektrické bezpečnosti EN 61010-1, UL 61010-1, EN 61010-2-201, UL 61010-2-201

Certifikace nebezpečného umístění Třída I Div 2 (cULus), Třída I Zóna 2 (cULus), ATEX Zóna 2

Námořní certifikace ABS, BV, DNV, LR

Kategorie přepětí IEC/EN 60664-1, EN 50178

Třída vybavení Třída I (IEC 61140, zemní ochrana)

Směrnice o životním prostředí RoHS: SMĚRNICE/2011/65/EU
OEEZ: SMĚRNICE/2012/19/EU
Fyzikální vlastnosti Šířka 86,1 mm (3,4 palce)

Hloubka 58,5 mm (2,3 palce)

Výška 110 mm (4,33 palce)

Hmotnost 0,24 kg (0,53 lb)
Předchozí: 
Další: 

Rychlé odkazy

PRODUKTY

OEM

Kontaktujte nás

 Telefon: +86-181-0690-6650
 WhatsApp: +86 18106906650
 E-mail:  sales2@exstar-automation.com / lily@htechplc.com
 Adresa: Room 1904, Building B, Diamond Coast, No. 96 Lujiang Road, Siming District, Xiamen Fujian, Čína
Copyright © 2025 Exstar Automation Services Co., Ltd. Všechna práva vyhrazena.