VM
CE620 444-620-000-011-A1-B100
Skladem
T/T
Xiamen
| Dostupnost: | |
|---|---|
| Množství: | |
CE620 444-620-000-011-A1-B100 je univerzální piezoelektrický akcelerometr s integrovanou elektronikou z vynikající produktové řady vibrometrů® společnosti Meggitt, speciálně navržený pro spolehlivé monitorování vibrací v náročných průmyslových prostředích, kde je vyžadován robustní, průmyslový standard IEPE (Integrated Electronics Piezo Electric) senzor. Tato standardní verze s citlivostí 100 mV/g je určena pro použití v bezpečných (běžných) oblastech a nabízí cenově výhodné, ale vysoce výkonné řešení pro nepřetržitou ochranu strojů a monitorování stavu. Senzor dodává výstupní napěťový signál, který je úměrný zrychlení, s dynamickým rozsahem ±80 g, díky čemuž je ideální pro širokou škálu rotačních a vratných strojních aplikací.
CE620 444-620-000-011-A1-B100 obsahuje piezoelektrický snímací prvek s vestavěnou integrovanou elektronikou, která převádí náboj generovaný prvkem na nízkoimpedanční napěťový signál. Tento signál je přenášen standardním 2vodičovým stíněným kabelem, který současně napájí senzor a přenáší střídavý vibrační signál superponovaný na stejnosměrné předpětí. Senzor vyžaduje napájení konstantním proudem (typicky 2 až 4 mA) a pracuje od 18 do 30 V DC, takže je kompatibilní s většinou průmyslových monitorovacích systémů. Integrovaná elektronika je zemně izolovaná od skříně, což zajišťuje vynikající odolnost proti šumu a stabilní výkon předpětí, a to i v elektricky hlučném prostředí.
CE620 444-620-000-011-A1-B100 je umístěn v odolném, hermeticky uzavřeném nerezovém pouzdře s krytím IP67, které poskytuje plnou ochranu proti prachu, vodě a dalším nečistotám. Jeho kompaktní design a všestranné možnosti montáže (s dodanými adaptérovými čepy pro závity M8×1,25, M8×1 a 1/4‑28UNF) umožňují snadnou instalaci na širokou škálu povrchů strojů. Senzor je vybaven 2kolíkovým konektorem typu MIL-C/DTL-5015, který se hodí k různým kabelovým sestavám, aby vyhovoval různým podmínkám prostředí.
S frekvenční odezvou 2 Hz až 10 kHz (±5 %) a nominální rezonanční frekvencí 18 kHz zachycuje CE620 444-620-000-011-A1-B100 jak nízkofrekvenční strojní dynamiku, tak i vysokofrekvenční ozubení a lopatkové podpisy. Jeho teplotní rozsah –55 °C až 140 °C v kombinaci s odchylkou teplotní odezvy pouze ±5 % v celém rozsahu zajišťuje spolehlivý provoz v extrémních tepelných prostředích, od kryogenních chladů až po vysokoteplotní procesní oblasti.
Tento úvod k produktu poskytuje komplexní popis CE620 444-620-000-011-A1-B100, včetně klíčových funkcí, aplikací, podrobných technických specifikací ve formě tabulky, instalačních pokynů, informací pro objednávání a dostupného příslušenství. Všechny informace jsou odvozeny z oficiálního datového listu Meggitt (stará verze CE620, 2020) a odrážejí závazek společnosti k technické dokonalosti a zákaznické podpoře.
Integrovaná elektronika (IEPE) – Vestavěný převodník náboje na napětí eliminuje potřebu externího zesilovače náboje a poskytuje napěťový výstup s nízkou impedancí, který je kompatibilní se standardními systémy sběru dat a průmyslovými monitory. Dvouvodičové rozhraní zjednodušuje kabeláž a snižuje náklady na instalaci.
Vysoká citlivost a široký dynamický rozsah – S citlivostí 100 mV/g ±5 % a dynamickým rozsahem ±80 g zachycuje CE620 444-620-000-011-A1-B100 jak nízkoúrovňové vibrace ložisek, tak události se střední až vysokou amplitudou. Vysoká kapacita přetížení (7000 g limit otřesů) zajišťuje přežití při těžkých mechanických přechodech.
Vynikající frekvenční odezva – Plochá odezva ±5 % od 2 Hz do 10 kHz v kombinaci s nominální rezonanční frekvencí 18 kHz umožňuje přesné měření pomaloběžných strojů, vysokorychlostních turbín a vibrací převodovky.
Ground-Isolated Case – Základna a pouzdro senzoru jsou elektricky izolovány od signálové země, což zabraňuje vzniku zemních smyček a zajišťuje čistý přenos signálu v elektricky hlučném průmyslovém prostředí. Tato funkce také zjednodušuje instalaci na uzemněné konstrukce.
Široký rozsah provozních teplot – CE620 444-620-000-011-A1-B100 pracuje nepřetržitě od –55 °C do 140 °C s minimální teplotní odchylkou citlivosti (typicky ±5 %), díky čemuž je vhodný pro aplikace od kryogenních čerpadel po skříně turbín s horkým plynem.
Robustní krytí IP67 – Hermeticky uzavřené pouzdro z nerezové oceli poskytuje plnou ochranu proti prachu, ponoření do vody a široké škále průmyslových nečistot a zajišťuje dlouhodobou spolehlivost v náročných prostředích.
Nízký elektrický šum – Zbytkový elektrický šum je pouze 0,1 mg (maximum), což zajišťuje vysoký poměr signálu k šumu pro přesná nízkoúrovňová měření vibrací. Elektromagnetická citlivost je výjimečně nízká při 50 μg/gauss.
Ochrana proti obrácené polaritě – Senzor je chráněn proti náhodnému obrácenému připojení napájení, což zabraňuje poškození během instalace nebo údržby.
Snadná montáž – Dodává se se třemi adaptérovými čepy (M8×1,25, M8×1 a 1/4‑28UNF), snímač lze namontovat přímo na různé velikosti závitů bez dalších adaptérů. Vnější závit (volby 1/4-28UNEF-2A nebo 5/8-24UNEF-2A) zajišťuje bezpečné připevnění.
Tovární kalibrace – Každá jednotka je dynamicky kalibrována ve výrobě na referenční frekvenci a amplitudu; při běžném používání není nutná žádná následná kalibrace, což snižuje náklady na údržbu.
Označení CE a v souladu s RoHS – CE620 444-620-000-011-A1-B100 splňuje ekologické a bezpečnostní normy Evropské unie a zajišťuje celosvětové přijetí.
CE620 444-620-000-011-A1-B100 se ideálně hodí pro širokou škálu aplikací průmyslového monitorování vibrací pro všeobecné použití v bezpečných oblastech, včetně:
Čerpadla a kompresory – Nepřetržité monitorování vibrací pro nevyváženost, opotřebení ložisek, kavitaci a detekci rázů v odstředivých, pístových a axiálních strojích.
Ventilátory a dmychadla – monitorování stavu systémů HVAC, chladicích věží a ventilátorů procesní ventilace.
Motory a generátory – Analýza vibrací elektromotorů, dieselových generátorů a soustrojí turbína-generátor ke zjištění nevyváženosti rotoru, nesouososti a vad ložisek.
Obráběcí stroje a vřetena – Monitoring vysokootáčkových vřeten, frézek a CNC zařízení pro prediktivní údržbu.
Testování a měření – Dočasné nebo trvalé instalace pro ověřování výkonu, testování strukturální dynamiky a odstraňování problémů.
Mlýny papíru, oceli a cementu – důsledné monitorování prostředí válců, drtičů, dopravníků a strojů pro plynulé lití, kde se vyskytuje prach, vlhkost a extrémní teploty.
Námořní a pobřežní (zóny bez nebezpečí výbuchu) – Měření vibrací na pohonných systémech, palubních strojích a pomocných zařízeních vystavených solné mlze a vysoké vlhkosti.
General Industrial Condition Monitoring – Jakékoli rotační nebo vratné stroje v továrnách, elektrárnách a zpracovatelských zařízeních, které vyžadují spolehlivá, cenově výhodná data o vibracích pro ochranu majetku a optimalizaci údržby.
CE620 444-620-000-011-A1-B100 je standardní, non-Ex varianta řady CE620 s citlivostí 100 mV/g a širokým teplotním rozsahem –55 °C až 140 °C (možnost objednávky A1). Je určen pro všeobecné monitorování vibrací v běžných průmyslových prostředích, kde se nevyskytují výbušné atmosféry. Senzor je postaven na piezoelektrickém snímacím prvku, který generuje elektrický náboj úměrný zrychlení. Integrovaná elektronika umístěná v krytu snímače převádí tento náboj na nízkoimpedanční napěťový signál, který je přenášen přes dvouvodičový stíněný kabel.
Výstupem snímače je napěťový signál sestávající ze stejnosměrného předpětí (nominální 12 V) a na něm superponované střídavé vibrační složky. Předpětí poskytuje referenční úroveň a také napájí vnitřní elektroniku. Snímač vyžaduje externí zdroj konstantního proudu (často označovaný jako kondicionér IEPE), který poskytuje zdroj proudu mezi 0,5 a 8 mA (typicky 2 až 4 mA) a stejnosměrné napětí 18 až 30 V. Zdroj proudu je zapojen do série se signálovým vedením a signál střídavých vibrací je měřen přes zatěžovací rezistor v monitorovacím systému střídavého proudu, typicky odebíraná horní propust.‑
Konstrukce s izolovanou zemí zajišťuje, že pouzdro snímače a montážní základna jsou elektricky izolovány od signálové země. To je kritické v průmyslovém prostředí, kde může více uzemňovacích bodů vytvářet zemní smyčky, což vede k chybám měření a šumu. Izolace také umožňuje namontovat senzor přímo na uzemněné kovové konstrukce bez ovlivnění integrity signálu.
Mechanická konstrukce se vyznačuje hermeticky svařeným pouzdrem z nerezové oceli, které poskytuje ochranu IP67 proti prachu, ponoření do vody a korozi. Konektor snímače je robustní, kruhový 2kolíkový typ MIL-C/DTL-5015, který poskytuje bezpečné rozhraní odolné proti vibracím pro připojení kabelů. K dispozici je řada kabelových sestav, včetně standardních kabelů ETFE, kabelů s kovovým opletením a flexibilních kabelů RADOX® s ochrannými trubicemi nebo bez nich, které vyhovují různým prostředím (olej, vysoké teploty, mechanické otěry).
Montážní rozhraní je vnější závit – buď 1/4‑28UNEF‑2A nebo 5/8‑24UNEF‑2A, v závislosti na konkrétní verzi. Dodávané svorníky adaptéru umožňují přeměnu na běžné metrické závity (M8×1,25 a M8×1) i na imperiální 1/4‑28UNF, což poskytuje flexibilitu pro montáž na různé povrchy stroje. Senzor je navržen pro montáž přímo na povrch stroje pomocí čepu s doporučeným utahovacím momentem pro zajištění správného připojení a vysokofrekvenční odezvy.
CE620 444-620-000-011-A1-B100 je z výroby kalibrován na referenční frekvenci (typicky 100 Hz) a amplitudu s ověřenou citlivostí v rozmezí ±5 % nominálních 100 mV/g. Kalibrace se provádí pomocí známého akceleračního standardu a po dobu životnosti senzoru za normálních provozních podmínek není nutná žádná další kalibrace. Pro kritické aplikace související s bezpečností se však doporučuje pravidelné ověřování (např. každých 2–5 let).
Tato standardní verze nemá certifikaci Ex, takže je vhodná pro použití v prostředí bez nebezpečí výbuchu. Pro instalace v prostředí s nebezpečím výbuchu jsou k dispozici verze s certifikací Ex (s možností objednávky A2 a jiným číslem dílu) s jiskrovou bezpečností (Ex ia) a sníženým teplotním rozsahem (–55 až 115 °C). CE620 444-620-000-011-A1-B100 je proto optimální volbou pro běžné průmyslové aplikace, kde je vyžadována maximální teplotní schopnost a nákladová efektivita.
Správná instalace je nezbytná pro dosažení specifikovaného výkonu CE620 444-620-000-011-A1-B100. Následující pokyny jsou založeny na doporučených postupech společnosti Meggitt:
Příprava montážního povrchu – Montážní povrch by měl být rovný, hladký a čistý. Jakékoli otřepy, barva nebo koroze musí být odstraněny, aby byl zajištěn úplný kontakt mezi základnou snímače (nebo čepem adaptéru) a povrchem stroje. Pro optimální vysokofrekvenční odezvu se doporučuje povrchová úprava 1,6 µm (63 µin) nebo lepší.
Výběr čepu adaptéru – Senzor je dodáván se třemi čepy adaptéru: jedním M8×1,25, jedním M8×1 a jedním 1/4‑28UNF. Vyberte čep, který odpovídá otvoru se závitem ve stroji nebo montážnímu bloku. Při použití jiného závitu jsou k dispozici volitelné montážní adaptéry (např. MA122 se závitem M6).
Aplikace krouticího momentu – Našroubujte vybraný čep do základny snímače (pomocí závitu 1/4‑28UNEF‑2A nebo 5/8‑24UNEF‑2A) a utáhněte doporučeným utahovacím momentem (typicky 7‑10 N·m pro čep nebo podle specifikace v datovém listu příslušenství). Poté namontujte sestavený snímač na povrch stroje a použijte odpovídající krouticí moment pro závit stroje (např. 15‑20 N·m pro M8). Neutahujte nadměrným momentem, mohlo by dojít k poškození závitů nebo pouzdra snímače.
Orientace a vyrovnání – Senzor je citlivý podél své hlavní osy (označené na krytu). Vyrovnejte snímač tak, aby se hlavní osa shodovala se směrem měřených vibrací (axiální, radiální nebo tangenciální). Podrobné orientační schémata naleznete v instalační příručce.
Vedení kabelů a konektor – Snímač používá 2pinový konektor typu MIL‑C/DTL‑5015. Protikusové konektory jsou k dispozici v různých kabelových sestavách (EC602, EC612, EC318, EC319). Ujistěte se, že kabel je veden s minimálním poloměrem ohybu (obvykle >25 mm), aby nedošlo k namáhání a vnitřnímu poškození. Zajistěte kabel v určitých intervalech pomocí P-spon nebo stahovacích pásků, ale vyvarujte se nadměrného utažení. Pro prostředí s vysokou vlhkostí nebo mechanickým otěrem použijte kabely s ochrannými trubicemi (např. EC319 s utěsněnou ochrannou trubkou).
Elektrické připojení – Snímač vyžaduje napájení konstantním proudem. Připojte kladný vodič (Pin A+) ke kladnému pólu zdroje proudu a záporný vodič (Pin B-) k uzemnění zpětného signálu/signálu. Napájecí napětí musí být mezi 18 a 30 V DC a proud musí být mezi 0,5 a 8 mA. Signál je měřen jako střídavé napětí na úrovni předpětí (typicky 12 V) přes oddělovací kondenzátor v monitorovacím systému. Ujistěte se, že monitorovací systém poskytuje vhodnou filtraci horní propustí (obvykle s mezní frekvencí 0,5 až 1 Hz pro specifikovanou odezvu snímače).
Uzemnění – Základna snímače je izolována od signálové země, takže montážní povrch může mít jakýkoli potenciál bez ovlivnění signálu. Stínění kabelu by však mělo být na jednom konci uzemněno (obvykle u monitorovacího systému), aby se minimalizovalo elektromagnetické rušení. Dodržujte postupy uzemnění doporučené v instalační příručce systému.
Tepelná hlediska – Senzor je dimenzován pro nepřetržitý provoz až do 140 °C. Pokud montážní povrch překročí tuto teplotu, použijte tepelně izolační adaptér (např. MA133 dostupný pro jiné rodiny snímačů) nebo namontujte snímač vzdáleně pomocí prodlužovací tyče. Konektor a kabel musí být také dimenzovány na očekávanou teplotu; pro vysokoteplotní aplikace použijte kabely s vhodnou izolací (např. RADOX® 125 nebo metalické opletení).
Ochrana před fyzickým poškozením – V drsném prostředí chraňte snímač a kabel před nárazy, otěrem a chemickým napadením. V případě potřeby použijte ochranné kryty nebo potrubí. Stupeň krytí IP67 zajišťuje, že snímač je prachotěsný a chráněný proti ponoření do vody, přesto se doporučuje mechanická ochrana.
Bezpečnostní opatření pro nebezpečné prostory – Tato standardní verze není certifikována; proto se nesmí používat v prostředí s nebezpečím výbuchu. Pro takové oblasti použijte verze s certifikací Ex (možnost A2) a dodržujte specifické požadavky na instalaci podle certifikátů Ex (Baseefa 16 ATEX 0027 X atd.).
Po instalaci by měl být CE620 444-620-000-011-A1-B100 ověřen pomocí známého zdroje vibrací (např. přenosná třepačka nebo referenční akcelerometr) nebo porovnáním se známým dobrým snímačem. Předpětí by mělo být změřeno, aby se potvrdilo, že je přibližně 12 V (v rozmezí ±1 V). Je třeba zkontrolovat správnou citlivost AC signálu; známá úroveň zrychlení (např. 1 g při 80 Hz) by měla produkovat očekávaný výstup (100 mV/g). Ověřte také, že signál neobsahuje nadměrný šum a zda je nízkofrekvenční omezení vhodné pro zamýšlené měření. Pro dlouhodobé sledování se doporučují pravidelné kontroly systému během běžné údržby.
K doplnění CE620 444-620-000-011-A1-B100 je k dispozici řada příslušenství, včetně:
POLOŽKA |
TYP |
POPIS |
ČÍSLO DÍLU (PNR) |
|---|---|---|---|
Sestavy kabelů (2kolíkové MIL-C/DTL-5015) |
EC602 |
Standardní verze s ETFE 2-žilovým kabelem |
922-602-000-001 |
EC612 |
Standardní verze s ETFE 2-žilovým kabelem a metalickým opletením |
922-612-000-001 |
|
EC318 |
Standardní verze s 2vodičovým kabelem RADOX® 125 |
922-318-000-002 |
|
EC318 |
Standardní verze s kabelem RADOX® 125 a ochrannou trubkou |
922-318-000-403 |
|
EC319 |
Verze odolná proti stříkající vodě s kabelem RADOX® 125 |
922-319-000-002 |
|
EC319 |
Verze odolná proti stříkající vodě s kabelem RADOX® 125 a utěsněnou ochrannou trubkou (nepropustná) |
922-319-000-103 |
|
Čepy adaptéru (součást dodávky) |
– |
M8×1,25, M8×1 a 1/4‑28UNF (každý jeden) |
V ceně |
Montážní adaptéry (volitelné) |
MA122_012 |
1/4‑28UNF‑2A až M6, s kónickou základnou |
809-122-000-012 |
MA122_021 |
1/4-28UNF-2A až M6, s kónickou základnou (izolační kolík) |
809-122-000-021 |
Poznámka: Délka kabelu musí být specifikována při objednávce jakékoli kabelové sestavy. Pro EC318 a EC319 jsou k dispozici různé délky – pro vlastní délky kontaktujte Meggitt.
Na konci své životnosti musí být CE620 444-620-000-011-A1-B100 zlikvidován v souladu s místními předpisy na ochranu životního prostředí. Senzor obsahuje nerezovou ocel, elektronické součástky a piezoelektrické materiály. V Evropské unii platí směrnice o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (WEEE) – oddělený sběr a recyklace jsou povinné. Společnost Meggitt podporuje ekologicky odpovědnou likvidaci a může poskytnout pokyny pro správné způsoby recyklace.
Následující tabulka poskytuje komplexní technické specifikace pro CE620 444-620-000-011-A1-B100. Všechny hodnoty jsou nominální při 23 °C ±5 °C, pokud není uvedeno jinak.
SPECIFIKACE KATEGORIE |
PARAMETR |
HODNOTA / POPIS |
|---|---|---|
GENERÁL |
Typ snímače |
Akcelerometr IEPE (Integrated Electronics Piezo Electric). |
Výstupní signál |
Napěťový výstup (signál AC vibrací na stejnosměrné předpětí) |
|
Požadavek na napájení |
Zdroj konstantního proudu: 0,5 až 8 mA (typicky 2 až 4 mA); Napájecí napětí: 18 až 30 VDC (24 VDC ±25 %) |
|
VÝKON |
Citlivost (při 100 Hz, 4 mA, 80 Hz horní propust) |
100 mV/g ±5 % |
Dynamický rozsah (lineární) |
±80 g vrchol (pro verzi 100 mV/g) |
|
Příčná citlivost |
<5 % |
|
Linearita |
<1 % až do plného rozsahu |
|
Frekvenční odezva (2 Hz až 10 kHz) |
±5 % |
|
Frekvenční odezva (0,8 Hz) |
–3 dB (nízkofrekvenční omezení) |
|
Rezonanční frekvence (nominální) |
18 kHz |
|
Teplotní odezva (typická odchylka přes –55 až 140 °C) |
±5 % |
|
ELEKTRICKÝ |
Předpětí (nominální) |
12 V DC |
Výstupní impedance (nominální) |
150 Ω |
|
Zbytkový elektrický šum (maximum) |
0,1 mg (RMS) |
|
Elektromagnetická citlivost (ekvivalent) |
50 μg/gauss |
|
Základy |
Základna izolovaná od signálové země |
|
Ochrana proti obrácené polaritě |
Chráněný |
|
ENVIRONMENTÁLNÍ |
Rozsah provozních teplot (standardní verze A1) |
–55 až 140 °C (–67 až 284 °F) |
Hodnocení ochrany |
IP67 (podle IEC 60529) |
|
Limit sinusových vibrací |
1000 g vrchol |
|
Limit šoku |
7000 g vrchol |
|
Základní citlivost na přetažení (maximální) |
0,0005 g pík/με |
|
MECHANICKÁ |
Materiál pouzdra |
Nerezová ocel (hermeticky uzavřená) |
Typ konektoru |
2kolíkový typ MIL-C/DTL-5015 (páruje se standardním konektorem MS) |
|
Možnosti montáže závitu |
Vnější závit: 1/4-28UNEF-2A nebo 5/8-24UNEF-2A (v závislosti na verzi) |
|
Dodávané svorníky adaptéru |
M8×1,25, M8×1 a 1/4‑28UNF (každý jeden) |
|
Montážní moment |
Jak je specifikováno pro čep nebo adaptér (obvykle 7‑10 N·m) |
|
CERTIFIKACE |
Označení CE |
Prohlášení o shodě Evropské unie |
Soulad s RoHS |
2011/65/EU |
|
Environmentální management |
V souladu s RoHS |
|
KALIBRACE |
Tovární kalibrace |
Dynamická kalibrace v továrně; není nutná následná kalibrace |
NEBEZPEČNÁ OBLAST (NEVZTAHUJE SE NA TUTO STANDARDNÍ VERZI) |
Ex verze |
K dispozici samostatně s certifikací Ex ia (možnost objednávky A2 a příslušné číslo dílu Ex) – viz samostatné objednací kódy |

